Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Karar Verildi! Rusya Naftogaz’a 5 Milyar Dolar Tazminat Ödeyecek

Rusya'nın, Ukraynalı doğal gaz şirketi Naftogaz'ın Kırım'daki varlıklarına yasa dışı bir şekilde el koyduğu gerekçesiyle 5 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum edildiği açıklandı.
Karar Verildi! Rusya Naftogaz’a 5 Milyar Dolar Tazminat Ödeyecek
HABER GİRİŞ

Ukrayan’nın milli petrol ve gaz şirketi Naftogaz, Lahey’deki Daimi Tahkim Mahkemesi tarafından 12 Nisan’da şirketin lehine yönelik karar verdiğini açıkladı.

Buna göre Rusya Federasyonu’nun 2014 yılında Naftogaz Grubu şirketlerinin Kırım’daki varlıklarına yasa dışı bir şekilde el konulduğu belirtildi. Sonrasında şirket tarafından 2016 yılında açılan davanın sonuçlandığı aktarıldı.

Mahkemenin, Rusya’nın Naftogaz’a 5 milyar dolar tazminat ödemeye mahkum ettiği duyuruldu. Ayrıca bu tazminat tutarının Naftogaz varlıklarının kamulaştırılmadan önceki adil piyasa değerine eşit olması gerektiğine karar verildiği ifade edildi.

Bu tazminatın uluslararası bir tahkim mahkemesi tarafından verilen en büyük miktar olduğu kaydedildi. Bunun yanında Rusya’nın Naftogaz’a bu tahkim yargılamasıyla ilgili masrafları tazmin etmesine karar verildiği bildirildi. Açıklamada Rusya’nın karara uymaması durumunda başka ülkelerdeki varlıklarına el konulabileceği bilgisi verildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.