Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Karar Açıklandı: Tütün Ürünlerinde ÖTV Düzenlemesi!

Asgari ücretin artmasıyla birlikte tütün ve tütün içeren ürünlerin bazılarında ÖTV artışı yapıldı. İşte yeni rakamlar...
Karar Açıklandı: Tütün Ürünlerinde ÖTV Düzenlemesi!
HABER GİRİŞ

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan karar ile tütün ürünlerinde özel tüketim vergisi (ÖTV) düzenlemesi yapıldı. 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu’nda yer alan bazı mallara uygulanan ÖTV oranları, asgari maktu ve maktu vergi tutarlarının yeniden belirlenmesi ile bu mallarda 2024 yılı Ocak-Haziran dönemi için uygulanmaması hakkındaki ekli kararın yürürlüğe konulmasına karar verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan karara göre tütün yerine geçen maddelerden yapılmış purolar, uçları açık purolar, sigarillolar ve sigaralar için ÖTV oranı yüzde 57, asgari maktu vergi tutarı 1,4249 TL, maktu vergi tutarı 4,8058 TL olarak belirlendi.

Tütün Ürünleri ÖTV Düzenlemesi
Kaynak: Resmi Gazete

Diğer mamul tütün ve mamul tütün yerine geçen maddeler, homojenize veya yeniden tertip edilmiş tütün, tütün hülasa ve esanslarında vergi oranı yüzde 57, asgari maktu vergi tutarı 1,4249 TL ve maktu vergi tutarı da 4,8058 TL olarak belirlendi.

Aynı şekilde enfiye ve mahsus tütünde de oranlar ve tutarlar da bu şekilde oldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen bu karar 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın