Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Karaismailoğlu: Yerli ve Milli Araçlar Kullanılacak

Karaismailoğlu, Gaziray’daki test sürüşüne katıldı ve projelerle ilgili bilgileri paylaştı. Projenin yatırım miktarını açıklarken hedeflerden bahsetti. İşte detaylar,
Karaismailoğlu: Yerli ve Milli Araçlar Kullanılacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Gaziantep’teki Gaziray’ın test sürüşüne katıldı ve açıklamalarda bulundu. 20 yıldır ulaştırma ve altyapı hizmetlerini güçlendirdiklerini, projelerle daha ileriye taşıdıklarını söyledi. Pekin’den Londra’ya kadar uzanan Demir İpek Yolu’nu tamamladıklarını ve raylı sistemlerle ilgili çalışmalara devam ettiklerini belirtti.

“Gaziray’da Yerli ve Milli Araçlar Kullanılacak”

Gaziray’da kullanılacak elektrikli tren setlerinin TÜRASAŞ tarafından üretildiğinin altını çizerek kullanılacak araçların yerli ve milli olmasının gurur vesilesi olduğuna değindi. Test sürüşlerine devam ettiklerini ve sertifikasyon süreçlerinde son aşamaya gelindiğini duyurdu.

Gaziray projesinde, yaklaşık 5 milyar lira yatırım yapıldığını, Gaziantep kent merkezi ile iki sanayi bölgesini birbirine bağlayarak şehir içi trafiği rahatlatacaklarını aktardı.

Proje kapsamında 25,5 kilometrelik güzergahta 2 adet hızlı tren hattı ve 2 adet banliyö hattı olmak üzere toplamda 4 hatlı elektrikli ve sinyalli demir yolu hattı yaptıklarını kaydetti.

Gaziantep Garı’ndaki çalışmaları yerinde incelediklerini, Bakanlık olarak Büyükşehir Belediyesi ile iş birliği çerçevesinde yapımına başlanan Gaziray Projesinin önemli kent içi raylı sistem projelerinden biri olduğunu aktardı.

GCM Yatırım Banner

Ülke genelinde 12 ilde işletme altındaki 811 kilometre şehir içi raylı sistem hattının 312 kilometresinin Bakanlık tarafından yapıldığını ifade etti. Hali hazırda 13 projeden oluşan 161 kilometre uzunluğundaki kent içi raylı sistem hattı inşaatının devam ettiğini kaydetti.

İstanbul’da 7 hattan oluşan 103 kilometrelik metro hattında çalışmaların devam ettiğini bildirdi. Bu yıl içinde gerekli çalışmaların ardından metro hatlarının hizmete açılacağını duyurdu.

İstanbul’da Marmaray, İzmir’de İzban, Ankara’da Başkentray gibi projelerin ardından takip eden günlerde Gaziray’ı da bitireceklerini belirtti.

2022’nin ikinci çeyreğinde Türkiye ekonomisinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,6 büyüdüğünü hatırlatan Karaismailoğlu, örnek gösterilen projeler yapmayı sürdürdüklerini sözlerine ekledi.

“Gaziantep’e 20 Milyar Liranın Üstünde Yatırım”

Bakan Karaismailoğlu, Gaziantep’te yapılan yatırımlarla ilgili ayrıntıları paylaştı. Şehrin ulaşım ve iletişim altyapısına 20 milyar liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdiklerini söyledi. Yaptıkları yatırımlar ile Gaziantep’in ticaret hacmi ve ihracatının belirgin şekilde arttığını belirtti.

Yeni terminal binası ile yolcu kapasitesinin 2,5 milyondan 6 milyona, uçak kapasitesinin 18’e, otopark araç kapasitesinin 585’ten 2 bin 49’a artırıldığını aktardı.

Son olarak belediyecilik faaliyetleri ile ilgili önerilerde bulundu. Yönetimlerin halkla iç içe olması gerektiğini ve onların ihtiyaçlarına kulak vermeleri gerektiğini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın