Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Karaismailoğlu: Tarih Yeniden Yazılıyor, Zigana Tüneli Tarihe Geçecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, katıldığı canlı yayın programında gündeme dair çeşitli açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
Karaismailoğlu: Tarih Yeniden Yazılıyor, Zigana Tüneli Tarihe Geçecek
HABER GİRİŞ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, akşam saatlerinde katıldığı canlı yayın programında gündeme dair çeşitli açıklamalarda bulundu. Bakan, son projelerle birlikte hızlı trenin 54 ile ulaşmış olacağını söyledi.

Bakan Karaismailoğlu’nun açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“Projelerimiz, Bölgelerin Gelişimine Büyük Katkı Sağlıyor”

Bugün açılışı gerçekleştirilen Ankara – Kırıkkale – Yozgat – Sivas hızlı tren hattı gibi projeler sayesinde bölgelerdeki yatırımın da arttığını söyleyen Karaismailoğlu, hattın maksimum 250 kilometre hıza ulaşılabileceğini ve Kayseri-Yerköy arasındaki çalışmaların da bir taraftan devam ettiğini bildirdi.

Türkiye’nin son 21 yıldır planlı bir şekilde büyüdüğünü ve projelerle birlikte bölgelerdeki yatırım, istihdam, üretim ve ihracatın arttığının önemine değinen Bakan, “Sivas’tan 2 saatte Ankara’ya gittiği gibi bir Sivaslı kardeşimiz İstanbul’a 6 saate gidebilecek. Bu konforu Kırıkkaleliler de yaşayacak, Yozgatlılar da” ifadelerini kullandı.

Yıllık Yolcu Sayısında 270 Milyon Hedefi

Kara yolu ağırlıklı bir yatırım döneminin ardından şimdi demir yolunda da devrim yaptıklarını dile getiren Karaismailoğlu, geçen yıl demir yolu ile taşınan yolcu sayısının 19,5 milyon olduğunu ve son yatırımlarla 2053 yılına gelindiğinde yıllık taşınan yolcu sayısının 270 milyona çıkacağını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Bakan, devam eden demir yolu projelerinin son durumlarına dair bilgiler de verdi.

“Basra Körfezi’ne Kadar İneceğiz”

“Şu an devam eden önemli hatlarımızdan biri de Ankara-İzmir hattı. O da 550 kilometre uzunluğunda. İnşallah 2025 yılının başında bunu da bitirmeyi hedefliyoruz” diyen Karaismailoğlu, Karaman-Niğde-Aksaray’dan Mersin’e indiklerini, Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep hattı için de çalışmaların sürdüğü bilgisini verdi.

Bakan, projelerin buralarda kalmayacağını ve hedefin Basra Körfezi’ne kadar inmek olduğunu ifade etti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @akarismailoglu

“Tam 54 İlimize Hızlı Tren Ulaşmış Olacak”

Hızlı trenle aynı şekilde Bursa’yı, Ankara’ya ve İstanbul’a bağladıklarını, bunun önümüzdeki yıllarda Balıkesir bağlantısının da yapılacağını söyleyen Bakan, İstanbul Halkalı’dan Edirne Kapıkule’ye yoğun çalışmaların sürdüğü bilgisini de verdi.

Ankara-Çorum’u yatırım programına aldıklarını, Delice’den ayrılarak Çorum’a geçeceklerini ve sonrasında Çorum-Samsun, Samsun’dan sonra Trabzon-Sarp’a kadar bu hattın süreceğini de belirten Karaismailoğlu, ayrıca Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden de hızlı tren geçeceğini, tam 54 ile hızlı trenin ulaşmış olacağını kaydetti.

Hedeflerinin, 13 bin 890 kilometre demiryolu ağını, 2053 yılına gelindiğinde 28 bin kilometreye çıkarmak olduğunu sözlerine ekledi.

Sözlerinin sonunda “Tarih yeniden yazılıyor, hayalleri gerçek yapıyoruz” diyen Karaismailoğlu, 3 Mayıs’ta açılacak Zigana Tüneli’nin tarihe geçecek projelerden biri olacağını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın