Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Karahan Bankacılarla Buluştu! Para Politikası Değerlendirildi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, bankacılarla bir araya gelerek Türkiye ekonomisine ilişkin güncel konuları konuştu. İşte detaylar;
Karahan Bankacılarla Buluştu! Para Politikası Değerlendirildi
HABER GİRİŞ

Hafize Gaye Erkan’ın 2 Şubat’ta görevden affını istemesinin hemen ardından Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı görevine Fatih Karahan atandı. Koltuk değişimiyle ekonomi camiası çalkalanırken, göreve gelen Karahan’ın istikrar açıklamaları piyasalara güven aşıladı.

Yeni Merkez Bankası Başkanı Karahan, atamasının ardından kamuoyunun karşısına geçen haftaki yılın ilk enflasyon raporunun tanıtımında çıkmıştı. Açıklamalarında, “Enflasyon, hedefimizle uyumlu seviyelere gerileyene kadar, gereken parasal sıkılığı korumakta kararlıyız.” ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından bugün yayımlanan duyuruda ise Karahan’ın bankacılarla bir araya geldiği kaydedildi.

Duyuruda Karahan’ın, TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar ve TBB Yönetim Kurulu Üyesi banka genel müdürleriyle görüştüğü açıklandı.

Görüşmede, güncel makroekonomik gelişmeler doğrultusunda bankacılık sektöründeki son durumun ve geleceğe ilişkin beklentilerin değerlendirildiği bildirilerek, oldukça verimli geçtiği vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

TBB tarafından görüşmeye ilişkin yapılan duyuruda, Türk lirası mevduatların payını artırmaya yönelik düzenlemelerin konuşulduğuna işaret edildi.

Ayrıca toplantıda makroihtiyati çerçevede sadeleşmenin ve miktarsal sıkılaşma adımlarıyla birlikte dezenflasyon süreci kapsamında para politikası görünümünün de ana gündem maddelerinden olduğu bildirildi.

TCMB Başkanı Fatih Karahan ve TBB Başkanı Alpaslan Çakar’ın, Merkez Bankası ve bankacılık sektörünün eşgüdümlü çalışmalarından dolayı memnuniyetlerini ifade ettiği de vurgulandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.