Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kara Para Aklama Gibi Suçları İçeren Önerge Reddedildi!

Türkiye’de son dönemde gündem olan kara aklama gibi birçok suçun engellenmesine yönelik araştırma önergesi, TBMM’de reddedildi. Tepki gecikmedi. İşte detaylar;
Kara Para Aklama Gibi Suçları İçeren Önerge Reddedildi!
HABER GİRİŞ

İyi Parti’nin, kara para aklama ve vergi kaçakçılığı gibi birçok suçun engellenmesine yönelik araştırma önergesinin diğer önergelerin önüne alınması ve 7 Kasım’da görüşülmesini kapsayan grup önerisi, Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan ve önerinin gerekçesini açıklayan İyi Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, Türkiye’nin özellikle son 10 yılda çok ciddi bir şekilde yolsuzlukla, yasa dışı bahisle ve birçok suçla anılmaya başlandığını belirtti.

Bu konunun Meclis gündeminde araştırma komisyonu tarafından görüşülmesi gerektiğini vurgulayan Usta, son 5 yılda 3 defa varlık barışı adı altında muhalefetin bütün itirazlarına rağmen yurt dışından Türkiye’ye para getirilmesini sağlayıcı kanunun çıkartıldığını söyledi.

Milletvekili, “Bu Türkiye’yi çok sıkıntıya sokar demiştik. Silah kaçakçılığı, uyuşturucu parası da olsa Türkiye’ye getir, ben senden 5 kuruş vergi almayacağım diyorsunuz.” İfadelerini kullandı.

“Dilan Polat Rezaleti”

Usta, Dilan Polat rezaletinin yaşandığını, bunun Türkiye’de yaşananların sembolik bir örneği olduğunu ifade etti. Bu meseleyi bir tane avukatın çıkardığını dile getirdi ve “Bu devletin Mali Suçları Araştırma Kurulu yok mu?” dedi.

GCM Yatırım Banner

Bunların üzerine gidilmediği sürece Türkiye’nin uyuşturucu ve kara parayla anılacağını belirten Milletvekili, bunun bedelinin güvensizlik ve risk primi olarak ödendiğini sözlerine ekledi.

Türkiye’nin hukukun üstünlüğü konusunda 2017’den bu yana 15 basamak, 2018’den sonra yolsuzluk algı endeksinde 23 basamak, özgürlük endeksinde 2017’den bu yana 49 basamak kötüleştiğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.