Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kapasite Kullanım Oranı Yükselişini Ocak’ta Tersine Çevirdi

Merkez Bankası tarafından yayımlanan imalat sanayi kapasite kullanım raporu Ocak'ta, Aralık’taki yükselişini tersine çevirerek düşüşe geçti. İşte detaylar;
Kapasite Kullanım Oranı Yükselişini Ocak’ta Tersine Çevirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan ve yurt içinin önemli verileri arasında yer alan imalat sanayi kapasite kullanım oranı (KKO) belli oldu. Rapor, Ocak’ta imalat sanayinde faaliyet gösteren 1751 iş yerinin İktisadi Yönelim Anketi’ne verdiği yanıtlarla derlendi.

Merkez Bankası’nın bugün açıkladığı Ocak ayı KKO Aralık 2022’ye kıyasla 1,2 puan düşerek 75,3 seviyesine geriledi. Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı ise Ocak’ta bir önceki aya göre 0,6 puan azalarak 75,8 seviyesinde görüldü.

Geçen ay açıklanan Aralık raporunda imalat sanayinde kapasite kullanım oranı Kasım’a göre 0,6 puan artarak 76,5 seviyesine çıkmıştı. Mevsimsellikten arındırılmış kapasite kullanım oranı (KKO-MA) ise Kasım’a göre 0,5 puan yükselerek 76,4 seviyesini kaydetmişti.

Kapasite Kullanım Oranında Alt Gruplardaki Dağılım
KAYNAK: TÜİK

Kapasite kullanım oranı mal gruplardaki dağılımı yatırım malları, ara mallar ve tüketim malları olarak ayrı ayrı raporlandı. Ocak’ta bütün alt gruplarda düşüş görüldü.

İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı Tüm Gruplarda Düştü

Tüketim malları Aralık 2022’deki 74,1’lik seviyesinden Ocak’ta 73’e geriledi. Tüketim malları da kendi kategorisinde ikiye ayrılarak dayanıklı ve dayanıksız tüketim malları olmak üzere gruplandı.

GCM Yatırım Banner

Dayanıklı tüketim malları, Aralık ayındaki 71,7’lik seviyesinden 70,7’ye düştü. Dayanıksız tüketim malları ise 74,5’den 73,4 seviyesine indi.

Kapasite kullanım oranları tablosuna göre ara mallar Aralık ayındaki 76,4’ten Ocak’ta 75,6’ya geriledi. Yatırım mallarının değişimi de negatif bir tablo çizerek Aralık’taki 78,9 seviyesinden Ocak ayında 77’ye düştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın