Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İmalatta Kapasite Kullanım Oranı Aralık’ta Yükselişe Geçti

Merkez Bankası'nın açıkladığı Aralık ayı kapasite kullanım raporuna göre Kasım ayındaki düşüş ivmesi tersine dönerek yükseldi. Raporun detayları haberde;
İmalatta Kapasite Kullanım Oranı Aralık’ta Yükselişe Geçti
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bugün Aralık ayı imalat sanayi kapasite kullanım oranı (KKO) raporunu açıkladı. Açıklanan raporun, Aralık 2022 dönemindeki imalat sanayinde faaliyet gösteren 1741 iş yerinin İktisadi Yönelim Anketi’ne verdiği yanıtlarla değerlendirildiği kaydedildi.

TCMB tarafından geçen ay açıklanan Kasım ayı raporunda imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 1 puan azalarak yüzde 75,9’a gerilemişti. Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı ise bir önceki aya göre 0,7 puan azalarak yüzde 75,9 seviyesini görmüştü.

Senenin son ayında imalat sanayinde kapasite kullanım oranı Kasım ayına kıyasla 0,6 puan artarak 76,5 seviyesine yükseldi. Mevsimsellikten arındırılmış kapasite kullanım oranı (KKO-MA) ise Kasım ayına kıyasla 0,5 puan artışla 76,4 seviyesine çıktı.

KKO Mal Grupları Aralık Ayı
KAYNAK: TCMB

Yılın 12. ayında alt gruplardaki kapasite kullanım oranları yatırım malları, ara mallar ve tüketim malları olarak kategorilendi. Tüketim Malları Aralık’ta sabit kalarak, 74,1 seviyesinde görüldü.

Dayanıklı tüketim malları, Kasım ayındaki 72,1 seviyesinden 71,7’ye düştü. Dayanıksız tüketim mallarına bakıldığındaysa 74,5 ile sabit kaldığı paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

Kapasite kullanım oranları tablosuna göre ara mallar Kasım ayındaki 75,4 seviyesinden Aralık’ta 76,4’e yükseldi. Yatırım mallarının değişiminde de yukarı yönlü ivme kaydedildi. Yatırım malları Kasım’da 76,8 seviyesindeyken Aralık’ta 78,9’a yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın