Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kapasite Kullanım Oranı Yılı Hangi Seviyede Kapattı?

TCMB, yılın son ayına yönelik imalat sanayi kapasite kullanım oranı raporunu açıkladı. Kapasite Kullanım Oranı yılı hangi seviyede kapattı? Detaylar haberde…
Kapasite Kullanım Oranı Yılı Hangi Seviyede Kapattı?
HABER GİRİŞ

İmalat sanayinde faaliyet gösteren 1735 iş yeri tarafından İktisadi Yönelim Anketi’ne verilen yanıtlar kapsamında ortaya çıkan imalat sanayi kapasite kullanım oranı (KKO) raporu açıklandı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan verilere gören yılın son ayında mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı (KKO-MA), aylık bazda 0,2 puan azalarak 77,3 seviyesinde kayda geçti.

Rapora göre Mevsimsel etkilerden arındırılmamış kapasite kullanım oranı (KKO) ise bir önceki aya göre 0,5 puan azalarak 77,5 seviyesinde kayda geçti.

TCMB KKO ve Mevsimsel Etkilerden Arındırılmış KKO
Kaynak: TCMB

Kasım ayında mevsimsel etkilerden arındırılmış imalat sanayi KKO aylık bazda 0,6 puan artarak yüzde 78,0 seviyesinde yer almıştı.

Aralık ayı raporunda kapasite kullanım oranı mal grupları bazında incelendiğinde yatırım malları yüzde 77,4, ara mallar yüzde 76,5, tüketim malları ise yüzde 74,0 olarak kayda geçti. Dayanıklı tüketim malları yüzde 72,3 dayanıksız tüketim malları yüzde 74,4 olarak kayda geçti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın