Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kanuna Uymayanlar Dikkat! Enerjide Para Cezası Arttı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın iki tebliği bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. enerjide idari para cezaları ve yetki belgesi ücretleri belli oldu.
Kanuna Uymayanlar Dikkat! Enerjide Para Cezası Arttı
HABER GİRİŞ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın “Sayılı Enerji Verimliliği Kanununun 10’uncu Maddesine Göre 2024 Yılında Uygulanacak Olan İdari Para Cezalarına İlişkin” tebliği bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Böylece Enerji Verimliliği Kanununa uymayanlara uygulanacak para cezaları belirlenmiş oldu.

Yayımlanan tebliğe göre 2023 yılı yeniden değerleme oranı olan yüzde 58,46 seviyesinde artırıldı.

Bunun yanında Resmi Gazete’de yayımlanan 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanununun 10 uncu maddesine göre 2023 yılında uygulanacak olan idari para cezalarına ilişkin tebliğ yürürlükten kaldırıldı.

Enerji Verimliliği Kanunu İdari Para Cezaları
Kaynak: Resmi Gazete

Enerji verimliliği kanununa aykırı hareket edenlere uygulanacak para cezası 8,918 TL ile 897,945 TL arasında değişiklik gösterecek.

GCM Yatırım Banner

Bunun yanında yine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından “Yetki Belgesi ve Sertifika Bedelleri Hakkında Tebliğ” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Böylece 2024 yılında yürütülecek yetkilendirme ve sertifikalandırma çalışmaları kapsamında ödenecek ücretler belirlendi. Yetki belgesi bedeli 0-41 bin 200 TL arasında değişecek.

Yetkilendirme ve sertifikalandırma Çalışması Ödenecek Bedeller
Kaynak: Resmi Gazete

Söz konusu iki tebliğ 1 Ocak 2024 tarihine yürürlüğe girecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.