Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kanada’da Enflasyon Ağustos’ta Enerji Fiyatları Etkisiyle Arttı

Kanada İstatistik Kurumu, Ağustos ayı enflasyonunun Temmuz’a kıyasla arttığını bildirdi. Detaylar şöyle…
Kanada’da Enflasyon Ağustos’ta Enerji Fiyatları Etkisiyle Arttı
HABER GİRİŞ

Kanada İstatistik Kurumu, Kanada’nın ağustos ayındaki yıllık enflasyon oranının yüksek benzin fiyatları nedeniyle Temmuz’daki yüzde 3,3’ten yüzde 4,0’a yükseldiğini, üç temel enflasyon ölçüsünden ikisinin de arttığını bildirdi.

Analistler enflasyonun yüzde 3,8’e ulaşacağını tahmin ediyorlardı. Aylık bazda tüketici fiyat endeksi, tahmin edilen yüzde 0,3’lük artışa kıyasla yüzde 0,4 arttı.

Nisan ayındaki yüzde 4,4’ten bu yana en yüksek seviye olan Ağustos oranı, Kanada Merkez Bankası’nın yüzde 2 hedefinin oldukça üzerinde bulunuyor. Bunda ana etken olarak benzin fiyatlarındaki artış gösterildi.

Ülkede kira fiyatları Temmuz ayındaki yüzde 5,1 artışın ardından Ağustos ayında yıllık bazda yüzde 6,0 arttı. Konut fiyatlarındaki daha hızlı artışa, Temmuz ayındaki yüzde 5,5’lik artışın ardından ülke genelinde yıllık bazda yüzde 6,5 artan kira endeksi yol açtı.

Bölgesel bazda bakıldığında, Ağustos ayında fiyatlar tüm illerde Temmuz ayına kıyasla daha hızlı artış kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Merkez bankası, ekonominin daha zayıf bir büyüme dönemine girdiğini belirterek 6 Eylül’de gecelik faiz oranını yüzde 5’te tuttu. Banka enflasyonist baskıların devam etmesi durumunda borçlanma maliyetlerini yeniden artırabileceğinin mesajını verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.