Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kanada’da Enflasyon Ağustos’ta Enerji Fiyatları Etkisiyle Arttı

Kanada İstatistik Kurumu, Ağustos ayı enflasyonunun Temmuz’a kıyasla arttığını bildirdi. Detaylar şöyle…
Kanada’da Enflasyon Ağustos’ta Enerji Fiyatları Etkisiyle Arttı
Yorum

Kanada İstatistik Kurumu, Kanada’nın ağustos ayındaki yıllık enflasyon oranının yüksek benzin fiyatları nedeniyle Temmuz’daki yüzde 3,3’ten yüzde 4,0’a yükseldiğini, üç temel enflasyon ölçüsünden ikisinin de arttığını bildirdi.

Analistler enflasyonun yüzde 3,8’e ulaşacağını tahmin ediyorlardı. Aylık bazda tüketici fiyat endeksi, tahmin edilen yüzde 0,3’lük artışa kıyasla yüzde 0,4 arttı.

Nisan ayındaki yüzde 4,4’ten bu yana en yüksek seviye olan Ağustos oranı, Kanada Merkez Bankası’nın yüzde 2 hedefinin oldukça üzerinde bulunuyor. Bunda ana etken olarak benzin fiyatlarındaki artış gösterildi.

Ülkede kira fiyatları Temmuz ayındaki yüzde 5,1 artışın ardından Ağustos ayında yıllık bazda yüzde 6,0 arttı. Konut fiyatlarındaki daha hızlı artışa, Temmuz ayındaki yüzde 5,5’lik artışın ardından ülke genelinde yıllık bazda yüzde 6,5 artan kira endeksi yol açtı.

Bölgesel bazda bakıldığında, Ağustos ayında fiyatlar tüm illerde Temmuz ayına kıyasla daha hızlı artış kaydetti.

Merkez bankası, ekonominin daha zayıf bir büyüme dönemine girdiğini belirterek 6 Eylül’de gecelik faiz oranını yüzde 5’te tuttu. Banka enflasyonist baskıların devam etmesi durumunda borçlanma maliyetlerini yeniden artırabileceğinin mesajını verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu