Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kanada Merkez Bankası Küçülme Ardından Faiz Oranlarını Sabit Tuttu

Kanada Merkez Bankası, ekonominin yılın ikinci çeyreğinde küçülmesinin ardından faiz oranlarını sabit tuttu. Detaylar haberde;
Kanada Merkez Bankası Küçülme Ardından Faiz Oranlarını Sabit Tuttu
HABER GİRİŞ

Kanada Merkez Bankası (BoC), politika faizini piyasa beklentilerine uyumlu şekilde yüzde 5’te sabit bıraktı. Analistler, ekonominin ikinci çeyrekte beklenmedik bir şekilde küçülmesinin ardından Kanada Merkez Bankası’nın faiz oranlarını 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5’te tutmasını beklemekteydi.

Bankadan yapılan açıklamada, parasal sıkılaştırma politikasının sürdürdüğüne dikkat çekildi. Politika faizi olarak baz alınan gecelik faiz oranının yüzde 5’te sabit tutulduğu kaydedildi.

Merkez Bankası, Haziran ve Temmuz aylarında faiz oranlarını çeyrek puan artırmış ve ardından 27 aydır bankanın yüzde 2’lik hedefinin üzerinde seyreden enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarını yeniden artırmaya hazır olduğunu açıklamıştı.

Ekonomi, ikinci çeyrekte negatife dönerken, enflasyon inatçı bir seyir izleyerek Temmuz ayında beklenmedik bir şekilde yüzde 3,3’e yükseldi ve çekirdek göstergeler yüzde 3’ün oldukça üzerinde kaldı.

Ekonominin fiyat baskısını hafifletmek için gerekli olan daha zayıf bir büyüme dönemine girdiğine işaret edilen açıklamada, büyümenin yılın ikinci çeyreğinde keskin bir şekilde yavaşladığı ve yüzde 0,2 daraldığı hatırlatıldı.

GCM Yatırım Banner
Kanada Merkez Bankası Faiz Oranları Tablosu
Kaynak: Kanada Merkez Bankası

Açıklama metninin devamında, “Ekonomideki aşırı talebin hafiflediğine dair son kanıtlar ve para politikasının gecikmeli etkileri göz önüne alındığında, Yönetim Konseyi politika faiz oranını yüzde 5’te tutmaya karar verdi.” ifadeleri kullanıldı.

“Gerekirse Faizleri Daha da Artırmaya Hazırız”

Yönetim Konseyi’nin, enflasyonist baskıların sürekliliğinden endişe duymaya devam etmekte olduğunun ve gerekirse politika faiz oranını daha da arttırmaya hazır olduğunun altı çizildi.

Kanada Merkez Bankası, Temmuz ayında son ekonomik tahminlerini yaparken varsayılandan daha yüksek olan benzin fiyatlarındaki son artış nedeniyle, enflasyonun tekrar gevşemeden önce yakın vadede artacağını söyledi.

Ayrıca, yüksek enflasyon ne kadar uzun süre seyrederse, yüksek enflasyonun kalıcı hale gelme riskinin de o kadar artacağına ve fiyat istikrarının yeniden sağlanmasının daha zor hale geleceğine dikkat çekildi.

Bir sonraki faiz kararı için planlanan tarih 25 Ekim 2023 olarak belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.