Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kanada Merkez Bankası Politika Faizini Yüzde 5 Seviyesine Çıkardı

Kanada Merkez Bankası, 25 baz puan artırma kararı alarak politika faizini yüzde 5 seviyesine çıkardı. Detaylar haberin devamında;
Kanada Merkez Bankası Politika Faizini Yüzde 5 Seviyesine Çıkardı
HABER GİRİŞ

Kanada Merkez Bankası (BoC), Temmuz ayı para politikası toplantısı sonucunda politika faizini, 25 baz puan artırma kararı alarak yüzde 5 seviyesine çıkardı. Böylelikle, piyasa beklentilerine paralel bir faiz artışı gerçekleştirilmiş oldu.

BoC’un, Haziran ayında 25 baz puanlık sürpriz bir artışla yüzde 4,75’e yükselttiği faiz oranını Temmuz ayında yüzde 5 seviyesine çıkarması bekleniyordu.

BoC’dan Beklentilere Paralel Faiz Artışı

Piyasalar, Kanada Merkez Bankası’nın bu hafta çeyrek puanlık bir artış yapma olasılığını yaklaşık yüzde 68’lik yüksek bir beklentiyle fiyatlamıştı.

BoC Başkanı Tiff Macklem liderliğindeki politika yapıcılar, yayımlanan karar metninde, şaşırtıcı derecede güçlü olan tüketim artışına, yüksek talebe ve inatçı fiyat baskılarına dikkat çekti.

Merkez Bankası Daha Fazla Faiz Artışına Hazır

Metinde faiz oranlarının geleceği hakkında net bir açıklama yapılmadı. Gelecekteki faiz oranı kararlarının, gelen verilerin değerlendirilmesi ve enflasyon görünümü tarafından yönlendirileceği ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Ekonomideki talep büyümesini yavaşlatmak ve fiyat baskılarını hafifletmek için daha yüksek faiz oranlarına ihtiyaç duyulduğu söylenirken, gevşeme belirtileri olsa bile işgücü piyasasının sıkı olmaya devam ettiği ve BoC’un oranları daha da artırmaya hazır olduğu belirtildi.

Yönetim Konseyindeki fikir birliğinin, para politikasının daha kısıtlayıcı olması ve enflasyonu yüzde 2 hedefine geri getirmesi gerektiği yönünde olduğu ifade edildi.

Hedef, Enflasyonu Yüzde 2 Seviyesine Düşürmek

Haziran ve Temmuz aylarında politika faizinde yapılan artışlarla birlikte enflasyonun kademeli olarak yüzde 2 hedefine doğru gerilemesinin beklendiğinin altı çizildi.

Ayrıca enflasyonun, 2025 yılının ortalarında yüzde 2 hedefine düşmeden önce bir yıl daha yüzde 3 civarında seyredeceği tahminine yer verildi.

CAD, USD Karşısında Güçlendi

BoC’un faiz oranlarını yüzde 0,25 artırarak politika faizini yüzde 5’e getirmesinin ardından Kanada Doları (CAD), Çarşamba günü ABD Doları (USD) karşısında güçlü bir şekilde yükseldi.

BoC değişen faiz oranlarına karşı temkinli bir yaklaşım izleyeceğinden, 2023’ün ikinci yarısının Kanada’nın en büyük bankalarından biri olan National Bank of Canada’daki analistlerin ilk söylediği kadar iyi olmasının olası olmadığı belirtiliyor.

Ayrıca, Poundsterlinglive.com’da alıntılanan notta, küresel bir ekonomik yavaşlamanın emtia fiyatları üzerinde ağırlık yaratacağı ve Kanada’nın ticaret hadlerini olumsuz etkileyeceği ifade ediliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.