Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kanada’da Enflasyon 40 Yılın Zirvesini Korudu: Artış Sürüyor

Kanada’da enflasyon Haziran’da da yükselmeye devam etti. En büyük katkının ise artan benzin fiyatlarından geldiği açıklandı.
Kanada’da Enflasyon 40 Yılın Zirvesini Korudu: Artış Sürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Kanada İstatistik Kurumu, Haziran 2022 dönemine ilişkin tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı. Kanada’da enflasyon yükselişini devam ettirerek, Haziran’da yüzde 8,1’e ulaştı.

Bu Mayıs ayındaki yüzde 7,7 oranından da fazla olurken, 1983 yılının Ocak ayından bu yana bildirilen en yüksek yıllık artış olarak kayıtlara geçti.

Geçen yılın başlarında yüzde 1 olan enflasyon, aralıksız yükseliş göstererek sürekli yeni zirveleri kaydetti. Haziran için piyasanın beklentisi ise yüzde 8,4’e çıkmasıydı.

Açıklamada, Haziran ayındaki artışın temel olarak benzin fiyatlarındaki yükselişten kaynaklandığı belirtildi. 8 ana bileşenin 7’sinde yüzde 3’ten fazla artış oldu.

Akaryakıt Hariç Enflasyonda Yıllık Artış Yüzde 6,5

Akaryakıt Hariç Enflasyonda Yıllık Artış Yüzde 6,5
Kaynak: Kanada İstatistik Kurumu

Benzin hariç enflasyon yıllık bazda, Mayıs’taki yüzde 6,3’lük artışın ardından, Haziran’da yüzde 6,5 yükseldi. Aylık bazda yüzde 0,7’lik artış gerçekleştirdi.

Pompa fiyatlarının söz konusu dönemde bir önceki aya kıyasla yüzde 6,2 arttığı, ayın son günlerinde küresel ekonomik yavaşlama endişelerine bağlı olarak yavaşlayan taleple ham petrol fiyatlarının gerilediği açıklandı.

Kanada’da, Haziran ayında hizmet fiyatları yıllık olarak yüzde 5,2, konaklama giderlerinin yüzde 12,12 oranında arttığı görüldü.

Konut kredisi faiz maliyet endeksi yıllık bazda yüzde 0,6 geriledi. Konaklama fiyatları genel olarak artarken, en fazla yükseliş yüzde 68 ile Ontario’da meydana geldi.

Enerji fiyatlarının da artmaya devam ettiğine dikkat çekilen raporda, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle ilgili arz belirsizliği ile bağlantılı olarak yükselen küresel fiyatlar da Alberta’daki doğal gaz fiyatları üzerinde yukarı yönlü baskıya katkıda bulundu.” ifadesine yer verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu