Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kanada’da Enflasyon Oranları Açıklandı! 1983’ten Sonra Bir İlk!

Kanada İstatistik Kurumu verilerine göre yıllık enflasyon, Mayıs'ta yüzde 7,7 ile yaklaşık 40 yıl sonra en yüksek seviyesine çıktı. Detaylar haberde;
Kanada’da Enflasyon Oranları Açıklandı! 1983’ten Sonra Bir İlk!
Yorum

Kanada tüketici fiyatları Mayıs ayında, Ocak 1983’ten beri görülmeyen oranlarda artış gösterdi. Yıllık enflasyon oranı Mayıs’ta yüzde 7,7’ye yükselirken; Nisan ayındaki yüzde 6,8 ve yüzde 7,4’lük analist tahminlerini geride bıraktı.

1983 yılının aynı döneminde yüzde 7.3’lük seviye görülmüştü.

Faiz Artışı Baskısı Güçleniyor

Çarşamba günü yayınlanan resmi verilere göre, büyük ölçüde pahalı benzinden kaynaklanan bu durum merkez bankasının faiz oranlarını “daha ​​güçlü” bir şekilde artırması için baskıyı yoğunlaştırıyor.

Açıklamada benzin fiyatlarının Mayıs ayında yüzde 12’lik ciddi bir artış yaşadığı, yıllık bazda ise yüzde 48’e ulaştığı bildirildi.

Bu verilerle birlikte enflasyonun, 15 aydır Kanada Merkez Bankası’nın yüzde 2 hedefinin üzerinde seyrettiği görülüyor.

Desjardins Group baş ekonomisti Jimmy Jean yaptığı açıklamada “Merkez bankalarının enflasyon karşısında uykusuz kaldığı açık… Bu raporla uyku ilacı reçetelerini yenilemeleri gerekecek. Gerçekten ısrarcı bir moddayız. Merkez bankalarını yüksek alarma geçiren de bu. Bu yüzden Fed 75 baz puan artırımına karar verdi. Kanada Merkez Bankası’nın da aynı şeyi yapacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Daha Güçlü Hareket Etmeye Hazırız”

Kanada Merkez Bankası, bu ay faiz oranlarını yüzde 1,0’den yüzde 1,5’e yükseltti ve enflasyonu dizginlemek için gerekirse “daha güçlü” hareket etmeye hazır olduğunu söyledi.

Ekonomistler, şaşırtıcı derecede yüksek Mayıs baskısının, süper boyutlu bir hareketi son derece olası kıldığını söylüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu