Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kanada Reel GSYİH’si Temmuz’da Üçüncü Ardışık Artışını Kaydetti

Kanada GSYİH’sinin Temmuz ayında ardışık üçüncü artışı kaydettiği açıklanırken genel ekonomik aktivite, Şubat ayındaki pandemi öncesi seviyelerin altında kaldı.
Kanada Reel GSYİH’si Temmuz’da Üçüncü Ardışık Artışını Kaydetti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ağustos ayında reel gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) ilk çeyrekteki yüzde 2,1’lik düşüşün ardından ikinci çeyrekte yüzde 11,5 düştüğünü açıklayan Kanada istatistik kurumu Statistics Canada, bugün Temmuz ayı verilerini açıkladı.

Reel GSYİH Haziran ayındaki yüzde 6,5 artışın ardından Temmuz ayında yüzde 3,0 büyürken ardışık üçüncü aylık kazanç, Kanada ekonomik faaliyetinin Mart ve Nisan aylarında yaşadığı en büyük düşüşleri baskılamayı sürdürdü. Ancak genel ekonomik aktivite Şubat ayının salgın öncesi seviyesinin yaklaşık yüzde 6 altında kaldı.

20 sanayi sektörünün tümü, tarım, kamu hizmetleri, finans ve sigortanın yanı sıra gayrimenkul kiralama ve kiralama sektörlerinin Şubat’taki salgın öncesi seviyelerini aşmasıyla Temmuz ayında artış bildirdi. Söz konusu sektörler böylelikle aynı şeyi Haziran’da yapan perakende ticaretine katıldı.

Ön bilgiler, Ağustos ayı için reel GSYİH’de yaklaşık yüzde 1’lik bir artışa işaret ederken genel olarak, ekonomik toparlanmanın seyrini sürdürdüğünü kaydedildi.

Ancak iyileşmenin Mayıs-Temmuz ayları arasında gözlemlenenden daha ılımlı bir hızda olduğunu ekledi. Çoğu sektör, perakende ticaret ve marjinal olarak gerileyen kamu yönetimi istisnaları dışında Ağustos ayında büyüme yörüngesine devam etti. Öncü niteliği nedeniyle, bu tahminin Ağustos ayı resmi GSYİH verisinin açıklanmasıyla 30 Ekim’de revize edileceğini aktardı.

İmalat sektörü, Haziran ayındaki yüzde 15,1’lik büyümenin ardından Temmuz ayında yüzde 5,9 büyüdü çünkü birçok fabrika aylık imalat anketine göre üretimlerini artırmaya devam etti.

Temmuz ayı boyunca devam eden kazanımlara rağmen, imalat faaliyeti Şubat ayındaki salgın öncesi seviyenin yaklaşık yüzde 6 altında kaldı.
Statistics Canada Kanada Temmuz GSYİH
Kaynak: Statistics Canada

Dayanıklı imalat, Temmuz ayında 10 alt sektörden 7’sinin artmasıyla, üst üste üçüncü bir aylık artışla %5,7 büyüdü. Gemi ve tekne yapımı dışındaki tüm sektörler yükseldiğinden, kazanca en fazla katkı sağlayan %16,6’lık bir artışla nakliye ekipmanı imalatı oldu.

Kamu sektörü (eğitim hizmetleri, sağlık hizmetleri ve sosyal yardım ve kamu yönetimi) Temmuz ayında üç bileşenin tamamı yükseldiğinden %2,5 arttı. Konaklama ve yemek hizmetleri Temmuz’da %20,1 artarak Mart ve Nisan aylarında daha da büyük düşüşlerin ardından art arda üçüncü kez çift haneli aylık artışa işaret etti.

Emlak ve kiralama ve leasing Temmuz’da yüzde 1,9 büyüdü. Temmuz ayında toptan ticaret, dokuz alt sektörün tamamı genişlerken %4,6 büyüdü.

Taşımacılık ve depolama sektörü, 10 alt sektörün tamamı yükselirken %5,7 arttı. Profesyonel hizmetler sektörü, biri hariç tüm hizmet türleri büyüdükçe, Temmuz ayında üst üste üçüncü ay artışla %2,8 büyüdü. Madencilik, taş ocakçılığı, petrol ve gaz çıkarımı Temmuz ayında %2,4 arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.