Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kamuya Olan Borçlara İlişkin Kanun Resmi Gazete’de Yayımlandı

Yürürlüğe giren kanun ile vergi dairesine ödenmemiş vergi ve diğer borçlar ve bunlara bağlı gecikme faizleri, Yİ-ÜFE oranında güncelleme yapılarak ödenebilecek.
Kamuya Olan Borçlara İlişkin Kanun Resmi Gazete’de Yayımlandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından vatandaşların kamuya olan borçlarının yeniden yapılandırılmasına imkan sağlayan “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair 7440 Sayılı Kanun” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yürürlüğe giren kanun ile vatandaşların vergi dairesine ödenmemiş vergi ve diğer borçların tamamı ile bunlara bağlı gecikme zammı ve faizi yerine, üretici fiyat endeksi oranında güncelleme yapılarak hesaplanan borcun ödenmesi mümkün olacak.

Yapılandırılan tutarların peşin veya aylık dönemlerle azami 48 aya kadar taksitler halinde ödenmesi, peşin ödemelerde üretici fiyat endeksi oranında hesaplanan tutardan yüzde 90 indirim yapılması sağlanacak. Trafik ve diğer idari para cezaların peşin ödenmesi halinde yüzde 25 indirim yapılması mümkün olacak.

Öğrenim ve Katkı Kredisi Düzenlemesi

Bir diğer değişiklik ise Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanunu’nda yapıldı. Düzenleme kapsamında, öğrenim ve katkı kredisi alacaklarının asıllarına vade tarihleri ile 9 Kasım 2022 tarihi arasında gecikme zammı, ÜFE tutarı, katsayı tutarı gibi alacaklar hesaplanmayacak ve bu alacaklar terkin edilecek. Kalan borç ise yapılandırma kapsamında ödenebilecek.

Mükellefler başvurularını 31 Mayıs 2023’e kadar Gelir İdaresi Başkanlığı ya da e-Devlet üzerinden yapabilecek. Diğer vergi dairelerine doğrudan veya posta yoluyla başvurular yapılabilecek. Kanun kapsamında yapılandırılan borçlar 12, 18, 24, 36 veya 48 ayda aylık eşit taksitler halinde ödenebilecek.

GCM Yatırım Banner

Peşin Ödemede İndirim İmkanı

İdari para cezalarının peşin ödenmesi halinde ceza tutarından yüzde 25 indirim yapılacak. Yapılandırılan borçlarını taksitle ödemek isteyen vatandaşların düzenlemeden yararlanması için ilk iki taksiti süresinde ve tam olarak ödemeleri gerekiyor.

Bu taksitler ödense dahi takvim yılında 3 taksitin süresinde ödenememiş olması ihlal sayılmayacak. Süresinde ödenmemiş bu taksitler seçtikleri plana göre son taksiti izleyen ay sonuna kadar bu gün için aylık yüzde 2,5 hesaplanan geç ödeme zammı ile ödenebilecek.

Vergi dairelerine, vergi, ceza, faiz gibi hangi türden olursa olsun borcu bulunan vatandaşların 2000 lirayı aşmayan borçları silinecek. 31 Aralık 2022’den önce tüm vergi dairelerine ödenmesi gereken borçların toplamı 2000 lirayı aşmıyorsa bu düzenleme kapsamında, bir defaya mahsus olmak üzere, hiçbir şart aramadan borçlar silinmiş olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın