Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kamuda Uygulanacak Kanuni Faiz Oranlarında Değişiklik Yapıldı

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı. Ayrıntılar geliyor...
Kamuda Uygulanacak Kanuni Faiz Oranlarında Değişiklik Yapıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanlı tarafından hazırlanan, Muhasebat Genel Müdürlüğü Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlandı. Yapılan düzenleme kapsamında, genel hükümlere göre takip ve tahsil edilecek kişilerden alacaklara uygulanacak kanuni faiz oranları ile temerrüt faizi oranlarında değişiklik yapıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre, 1 Temmuz 2023’ten itibaren kanuni faiz oranı sözleşme ile tespit edilmemiş işe yüzde 9, temerrüt faiz oranı sözleşme ile belirlenmemişse yüzde 9, ticari işlerde yüzde 16,75 olarak uygulanacak. Tebliğ, 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete’de yer alan tebliğde, “Kanuni Faiz ve Temerrüt Faiz Oranları” başlıklı “VI” numaralı Tabloya aşağıda yer alan 1 sıra numaralı satır eklenmiş ve diğer satırlar buna göre teselsül ettirilmiş, mevcut 1 sıra numaralı satırda yer alan ‘1/1/2023 tarihinden itibaren’ ibaresi ‘1/1/2023-30/6/2023 dönemi için’ şeklinde değiştirilmiştir.” ifadeleri yer aldı.

Ticari işletmelerdeki mal ve hizmet tedarikindeki geç ödemelerideki kullanılan faiz, 1 Ocak’tan bu yana yüzde 11,75 olarak uygulanıyordu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın