Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kamuda Tasarruf Paketi TBMM’de: BOTAŞ’ın Borçları Siliniyor

Kamuda alınacak tasarruf tedbirlerine ilişkin düzenlemelerin yer aldığı kanun teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu. Teklifte BOTAŞ'ın borçlarının silinmesi yer alıyor.
Kamuda Tasarruf Paketi TBMM’de: BOTAŞ’ın Borçları Siliniyor
HABER GİRİŞ

AK Parti tarafından kamu tasarruf tedbirlerinin uygulanmasına dönük düzenlemelerinde yer aldığı 32 maddelik Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.

Gelecek hafta Meclis Plan Bütçe Komisyonunda görüşülmesi beklenen kanun teklifine göre, Kamu bankaları için Varlık Fonuna özel tertip tahvil verilecek.

BOTAŞ’ın Borçları Siliniyor

Vergi ve tasarruf paketinde, BOTAŞ’ın borçlarının silinmesine yönelik bir madde de bulunuyor. Salgın döneminde ve sonrasında BOTAŞ’a bütçeden büyük miktarlarda borçlar verilmişti.

Kanun teklifi, faiz ve cezalar dahil BOTAŞ’ın borçlarının, bütçeyle ilişkilendirilmeksizin Hazine’nin verdiği görevler nedeniyle oluşan borçlardan düşülmesini ve bu işlemi Ticaret Bakanlığı’nın yapmasını öngörüyor. Borçların hesaplanması ise Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek.

Kamu kurum ve kuruluşlarının harcama ve uygulamalarının tasarruf tedbirlerine uygunluğunun denetlenmesi de bu teklif kapsamında yer alıyor. Uygunluğa aykırı iş ve işlemler tespit edildiğinde, ilgili mevzuat uyarınca disiplin hükümleri uygulanacak ve sonuçlar Cumhurbaşkanlığına bildirilecek.

GCM Yatırım Banner

Teklife göre kamu taşıt ve iş makinelerinin hızlı bir şekilde satışı konusunda Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yetkilendirilecek.

Düzenleme kapsamında, sadece araç dışından şarj edilebilen hibrit elektrikli araçlardan birleştirilmiş kilometre başına karbondioksit emisyonu 25 gramın altında ve birleştirilmiş elektrikli motor menzili 70 kilometre ve üzerinde olan, motor silindir hacmi 1800 cm³’ü geçmeyen araçların ÖTV oranları da yeniden belirlenecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.