Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kamuda Sözleşmeli Çalışanlara Kadro Yürürlüğe Girdi

Kamu çalışan sözleşmeli personele kadro verilmesine ilişkin kanun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Detaylar haberin içerisinde;
Kamuda Sözleşmeli Çalışanlara Kadro Yürürlüğe Girdi
Yorum

Resmi Gazete’de bugün kamuda çalışan 458 bin 615 sözleşmeliye kadro verilmesini öngören Devlet Memurları Kanunu ve Bazı Kanunlar ile 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yürürlüğe giren kanuna göre memur kadrolarına atanan kişilerin, 4 yıl süreyle başka kamu kurum ve kuruluşlarına nakli yapılamayacağı bildirildi. Mevcut pozisyon unvanı ile aynı unvana sahip memur kadrosu bulunamayan kişilerin atanacağı kadronun Cumhurbaşkanı tarafından belirleneceği eklendi.

60 Gün İçerisinde Atamaları Gerçekleşecek

Kadro ataması yapılanların, sözleşmeli personel pozisyonlarında geçirdikleri hizmet süresi boyunca öğrenim durumlarına göre yükselebilecekleri de belirtildi.

Ancak pozisyonların yükselmesinde, derecelerin aşılmaması kaydıyla kazanılan hakkın aylık derece ve kademelerin tespitinde değerlendirileceği vurgulandı.

Devlet memurları kanununun 4B ve bazı kanun ve kanun hükmünde kararnameler kapsamındaki sözleşmeli personel ile mahalli idarelerde görev yapan sözleşmeli personelin, 30 gün içinde yazılı olarak başvurmaları halinde memur kadrolarına atanmalarının gerçekleşeceği açıklandı.

Başvurusunu yazılı bir şekilde gerçekleştiren sözleşmeli personellerin, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 60 gün içerisinde atamalarının gerçekleşeceği kaydedildi.

Yeniden Hizmete Alındıkları Tarihten İtibaren Başlayacak

Söz konusu kanundan bir yıldan az süreli, kısmi zamanlı çalışanlar ile yükseköğretim kurumlarının araştırma-geliştirme projelerinde proje süreleriyle sınırlı olarak çalışanlar hariç tutuldu. Böylece 28 Kasım 2022’den önce sözleşmeli personel kapsamında çalışanların atamaları gerçekleşecek.

Yürürlüğe giren kanuna göre bahsi geçen tarihte askerlik, doğum, evlat edinme, görevlendirme, ücretsiz izin gibi nedenlerle görevlerinde bulunmayanların da hizmetten yararlanacağı belirtildi.

Ayrıca ilgili mevzuata göre yeniden hizmete alınma şartlarını kaybetmemiş olan kişilerin de düzenlemeden yararlanacağına işaret edildi. Bu kişilerin ise başvuru ve atanmaya ilişkin süreleri yeniden hizmete alındıkları tarihten itibaren başlayacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu