Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kamu Sosyal Tesislerinde Yeni Ücretler Belli Oldu

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kamuya ait sosyal tesisleri kullanmak isteyenlerin ödeyeceği ücretleri belirledi. İşte kişi başı ücretler...
Kamu Sosyal Tesislerinde Yeni Ücretler Belli Oldu
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan Kamu Sosyal Tesislerine İlişkin Tebliğ, bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre kamu görevlilerinin tesislerde ödeyeceği konaklama, yemek ücretleri belli oldu.

Söz konusu tebliğin amacı şu şekilde açıklandı:

“Merkezi yönetim kapsamındaki kamu idareleri, döner sermayeli kuruluşlar, kamu iktisadi teşebbüsleri, kamu bankaları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının tasarrufunda bulunan eğitim ve dinlenme tesisi, misafirhane, kreş, çocuk bakımevi, spor tesisi ve benzeri sosyal ve destek amaçlı tesislerden dinlenme amacıyla veya diğer amaçlarla yararlanacaklardan alınacak yemek, konaklama ve diğer hizmet bedellerinin tespitinde ve elde edilen gelirlerin kullanımında uyulacak usul ve esasları belirlemektir.”

En Düşük Konaklama Ücreti 25 TL

Buna göre kamu kurum ve kuruluşlarınca işletilen eğitim ve dinlenme tesislerinden yararlanacak kurum personeli, tesisin özelliğine göre kişi başı yemek ücretini günlük 84 TL, 70TL veya 55 TL ödeyecek.

Yine tesislerin özelliklerine göre konaklama bedeli 32 TL, 29 TL veya 25 TL oldu.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu tebliğe göre konut veya bağımsız bölümde, buzdolabı ve televizyon bulunanlarda günlük en az 14 TL, klima bulunanlarda ise günlük en az 20 TL konut başına ilave bedel alınacak.

Çocuk Bakım Ücreti Belli Oldu

Misafirhanelerden yararlanan kurum personeli ise kişi başına her gece için en az 42 TL ödeyecek. Geçici görevli kamu personelinden alınacak konaklama bedeli ise geçici görevlendirmenin ilk 10 günü için gündelik yüzde 50 artırımlı miktarının tamamını daha sonraki günler için artırımsız gündeliklerinin 1/2’sini geçmeyecek.

Bakanlık tarafından yayımlanan tebliğde Devlet memurları ile diğer kamu personelinin her çocuğu için aylık bakım ücreti asgari 621 TL olarak belirlendiği ifadesi yer aldı.

Ayrıca kamu personelinin her türlü futbol, basketbol, voleybol salon ve sahalarından, tenis kortlarından, yüzme havuzlarından, su ve kış sporlarının yapıldığı yerlerden veya diğer spor tesislerinden bir saatlik yararlanma karşılığının ücreti belirlendi.

Buna göre spor alet ve malzemelerinin yararlananlar tarafından temin edilmesi halinde kişi başına en az 29 TL, spor alet ve malzemelerinin tesisten temin edilmesi halinde kişi başına en az 42 TL ödeme yapılacak. Hamam, sauna ve kaplıcalarda ise kişi başına en az 52 TL ücret alınacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.