Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kamu-Sen’den Zam Talebi: Vergiye Gelecek Artış Kadar Olsun

Ocak zammı için dikkatler asgari ücret görüşmelerine çekilmişken, Kamu-Sen Başkanı’ndan memur ve emeliler için maaş artışı çıkışı geldi. Detaylar haberde;
Kamu-Sen’den Zam Talebi: Vergiye Gelecek Artış Kadar Olsun
HABER GİRİŞ

Bu yıl Temmuz ayında gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmeleri için memur maaşlarına yüzde 100 zam isteyen ve “Memurların umutları başka bahara kaldı” çıkışıyla beklenen zammın alınmadığı eleştirisini yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci’den Ocak zammı açıklaması geldi.

Ocak zammında yüzde 58,46 olan yeniden değerleme oranına dikkat çeken Kahveci, ayrıca yüzde 10 oranında refah payı da talep etti.

Konuya ilişkin açıklamasını yazılı paylaşan Kamu-Sen Başkanı, bu yıl verilen maaş zamlarının enflasyonun altında kaldığını ve vatandaşların hayat pahalılığıyla ezildiğini belirterek şöyle ifade kullandı:

“Enflasyon beklentilerinin bile gerisinde kalan memur maaş zamlarının güncellenerek hiç olmazsa kamunun kendi alacaklarına yapmayı planladığı zam oranı olan yüzde 58,46 yeniden değerleme oranı kadar artış yapılması sağlanmalı. Bunun üzerine de yüzde 10 oranında bir refah payı verilerek memur ve emeklilere nefes aldırılmalıdır.”

Emekliler için verilen Sözler Tutulmalı

Açıklamasında emekli maaşlarındaki adaletsizliğe de değinen Kahveci, “8 bin 77 liralık ilave ek ödemenin emekli maaşlarına da dahil edilmesi sağlanmalıdır. Bunlara ek olarak verilen sözler tutulmalı ve birinci dereceye gelmiş tüm kamu çalışanlarının ek göstergelerini 3600’e yükseltecek uygulama hayata geçirilmelidir” dedi.

GCM Yatırım Banner

Meclis’te bütçe görüşmeleri yapan milletvekillerine seslenerek, alınacak kararlarda memur ve emeklilerin gözetilmesini istedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.