Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kamu-Sen: Memurların Umutları Başka Bahara Kaldı

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Kahveci, 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşme sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Detaylar haberin içerisinde;
Kamu-Sen: Memurların Umutları Başka Bahara Kaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Memur ve memur emeklisini ilgilendiren 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde taraflar anlaşma sağlayamadı anca 11 üyeden oluşan kurulda kararlar oy çokluğuyla kabul edilmişti. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, müzakere süreci tamamlanan toplu sözleme görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye Kamu-Sen tarafından yapılan yazılı açıklamada Kahveci, bütün uyarılara rağmen toplu sözleşme görüşmelerinin pazarlık masasına dönüştürülmediğine dile getirerek, şu ifadeleri kullandı;

“Toplu sözleşme masası, 6,5 milyon memur ve memur emeklisi, aileleriyle 25 milyon vatandaşımızın umutlarının başka bahara kalmasına neden olmuştur.”

Kurul’un Çoğunluğu Kamu İşveren Tarafını Temsil Ediyor

Toplu sözleşme görüşmelerinin bundan önceki 6 dönemde olduğu gibi hayal kırıklığıyla sonuçlandığını söyleyerek, hizmet kollarında anlaşma sağlandığı için Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na yalnızca 2024 ve 2025 yıllarına ilişkin maaş artışı konusunun taşınacağını bildirdi.

Çoğunluğu kamu işveren tarafını temsil eden Kurul’dan hükümetin teklifi dışında bir maaş zammı çıkma ihtimalinin olmadığına dikkat çeken Kahveci, şöyle devam etti;

GCM Yatırım Banner

“Bu durumun en önemli sebebi, 22 günlük süreyi havanda su döverek geçiren ve bir türlü konuları masaya getirip madde madde tartışmayan basiretsiz yetkili konfederasyondur.”

Memurlar, Enflasyonun Altında Zamma Mahkum Edildi

Uzlaşmaya varılan genel konulardan 50 başlığın büyük çoğunluğunun geçmişte karar altına alınan konulardan ibaret olduğuna işaret eden Kahveci, şu ifadeleri kullandı;

“Türkiye Kamu-Sen olarak, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu sürecini en verimli şekilde değerlendirmek ve kamu çalışanlarına yeni kazanımlar eklemek amacıyla Hakem Kurulu’nda da yerimizi alacak ve düşüncelerimizi ifade edeceğiz.”

1 Ağustos’ta başlayan ve 3 hafta süren toplu sözleşme sürecinin heba edilerek milyonların umutlarının yerle bir edildiğini öne sürdü. Kahveci, çalışan ve emeklilerin enflasyonun dahi altında bir zamma mahkum bırakıldığını savundu.

2012 yılından bu yana toplu sözleşme görüşmelerinin adeta bir fiyaskoya dönüştüğünü kaydederek, “Sözde yetkili sendikaların basiretsizliğini de bir kere daha tarihe not düşeceğiz. Ne yazık ki yetki ve toplu sözleşme sistemi değişmediği sürece memurlarımız benzer sonuçları yaşamaya devam edecek.” ifadeleriyle dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.