Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kamu-Sen Memur Maaşlarına Yüzde 100 Zam İstedi

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Kahveci, bugünkü basın toplantısında 7. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri öncesinde taleplerini sıraladı. Detaylar haberde;
Kamu-Sen Memur Maaşlarına Yüzde 100 Zam İstedi
HABER GİRİŞ

Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Kamu-Sen) Genel Başkanı Önder Kahveci, 7. dönem toplu sözleşme görüşmelerine sayılı günler kala taleplerini basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu. Kahveci, 2024 ve 2025 yılları için memur ve emekli maaşlarına ilişkin isteklerini aktardı.

2024 yılı için memur ve emekli maaşlarına refah payı dahil yüzde 100,2 oranında artış isteyen Kahveci, 2025 yılı içinse memur ve emekli maaşlarına refah payıyla yüzde 58,4 artış talep etti.

Konfederasyon Genel Merkezi’ndeki basın toplantısında konuşan Kahveci, toplu sözleşme masasına 5 bölümde, 40 konu, 30 alt başlık altında ele aldıkları 403 taleple oturacaklarına işaret etti.

Maaşlar, Enflasyonun Altında Kaldı

Bugüne kadar 6 toplu sözleşme görüşmesinde enflasyon farkı hariç maaş artışı kararlarının alındığını söyleyerek, maaşların gerçekleşen enflasyonun sürekli altında kaldığına dikkat çekti.

2020 yılından itibaren ekonomik göstergelerin giderek bozulduğuna işaret eden Kahveci, buna bağlı olarak 2022’de tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) yüzde 64,27 olduğunu, Haziran 2023’te itibarıyla ise yıllık resmi enflasyonun yüzde 38,21 olarak açıklandığını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Kahveci açıklamasında, “Akaryakıta, bütün vergi ve harçlara, kiraya, gıda, ulaşım, eğitim başta olmak üzere iğneden ipliğe her şeye zam geldiği Temmuz ayında aylık enflasyonun artmaya devam edeceği kesindir.” ifadeleriyle dikkat çekti.

Orta Vadeli Plan’daki Enflasyon Hedefi Tutmayacak

Tüketici fiyatlarındaki artışın yüzde 57,93’e ulaşan toptan fiyatlardaki yükselişle değerlendirildiğinde uzunca bir süre daha fiyatların pahalanacağını ve alım gücünün düşeceğini öngördü.

Tüm bu sebepler doğrultusunda Kahveci, “Orta Vadeli Plan’da belirlenen enflasyon hedeflerinin de tıpkı bundan önceki yıllarda olduğu gibi tutmayacağı açıktır.” dedi.

Enflasyon hedefinin tutmayacağına işaret ederek, artık kamu çalışanları ve emeklilerin hedeflenen enflasyona endeksli maaş artışı girdabına mahkûm edilmemesi gerektiğini belirtti.

Dönem sonları itibarıyla maaşlara enflasyon farkının eklenmesi durumunda bile ödemenin geriye dönük olarak yaşanan kayıpları karşılamadığını kaydetti. Ödemenin, yalnızca anlık bir enflasyon düzeltmesi olduğu ve dönem içinde maaşların sürekli eridiğine dikkat çekti.

2024’ün İlk 6 Ayı için Yüzde 40 Maaş Artışı Talebi

Memur maaşları ve memur emeklilerinin aylıklarındaki erimenin giderilmesi ve ekonomik olumsuzlukların yaralarının sarılması gerektiğini dile getiren Kahveci, şu şekilde konuştu;

“2024 yılının ilk altı ayında yüzde 40, ikinci altı ayında yüzde 30 artış ve Ocak ayından itibaren verilen zammın üzerine yüzde 10 refah payı talep ediyoruz. 2025 yılı içinse Ocak ve Temmuz aylarında yüzde 20’şer artış, yine Ocak ayında yapılacak zammın üzerine yüzde 10 oranında refah payı talep ediyoruz.”

Kamu-Sen Başkanı Kahveci, enflasyon farkınınsa TÜFE’nin, maaşlara yapılan oransal artışların üzerine çıktığı aydan itibaren ödenmesini talep etti.

Mali Taleplerin Karşılanması Durumunda Memur Maaşı 2025’te 66 Bin 274 Lira Olacak

Temel mali isteklerini, 2024 yılının tamamı için refah payı dahil kümülatif yüzde 100,2, 2025 yılının tamamındaysa refah payı dahil tüm maaşlara yüzde 58,4 zam olarak özetledi.

Mali taleplerinin karşılanmasıyla bugün 20 bin 899 lira düzeyinde olan 15’in 1’indeki en düşük dereceli memur maaşının 2024’te 41 bin 840 liraya, 2025 yılında 66 bin 274 liraya çıkacağının bilgisini verdi.

Gelecek yıl için en düşük memur maaşına 20 bin 941 lira, ortalama memur maaşlarınaysa 25 bin 101 lira zam talep etti.

Türkiye Kamu-Sen yaptığı açıklamada, lojmandan faydalanmayan ve kirada oturan tüm kamu çalışanlarına aylık 7 bin 850 lira kira yardımı istedi. Böylece memurların ev sorununun kabus olmaktan çıkacağını öne sürdü.

Çalışanların Gelir Vergisi Oranı Yüzde 15 ‘e Sabitlenmeli

Kira yardımına ek olarak aile yardımı ve çocuk parası olmak üzere tüm sosyal yardımla ödemelerin yükseltilmesini talep eden Kahveci, “Tüm kamu görevlilerine giyim, kira, evlenme, ulaşım, doğum, ölüm ve eğitim yardımı ödenmesini, sosyal devlet ilkesinin gerçek anlamda hayata geçirilmesini talep ediyoruz.” dedi.

Gelir vergisi tarifesine yeni düzenleme de isteyen Kahveci, ortalama memur maaşının yıllık toplam tutarı dikkate alınarak çalışanların gelir vergisi oranının yüzde 15’te sabitlenmesi gerektiğini söyledi.

Ayrıca kamu görevleri için yılda iki kez dini bayramlar öncesinde “Bayram İkramiyesi” ödenmesine ilişkin talepte bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.