Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kamu-Sen Deprem Bölgesindeki Çalışanlar için Hükümete Seslendi

Deprem bölgesinde görevlendirilen personelin afetzedeye dönüştüğüne dikkat çeken Kamu-Sen Genel Başkanvekili, hükümete seslenerek mağduriyetlerin giderilmesi için önerilerini sundu.
Kamu-Sen Deprem Bölgesindeki Çalışanlar için Hükümete Seslendi
HABER GİRİŞ

Depremin ardından 2 ay geçti ancak afet bölgesindeki vatandaşların şikayetleri dinmedi. Deprem bölgesinde görevli personelin durumu hakkında şikayetler sürmeye devam etti. Deprem bölgesindeki memurların sorunlarını gündeme getiren Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanvekili Talip Geylan, kamu görevlilerine verilen izin, geçici görevlendirme ve nakillerle ilgili konuştu.

Deprem bölgesinde görevli kamu çalışanları için yazılı açıklama paylaşan Geylan, zor koşullar altında hizmet vermeye çalışan kamu görevlilerinin de afetzedeye dönüştüğüne ve bölgede başka mağduriyetlerin gün yüzüne çıktığına dikkat çekti.

Çalışanların istek ve ihtiyaçları için ertelemelerin söz konusu olmayacağının altını çizerek, “Afetzede ve fiziksel/psikolojik olarak sağlıklı şekilde görevlerini ifa edemeyecek kamu görevlilerinin izin, geçici görevlendirme ve nakillerle ilgili taleplerinin karşılanmasında kolaylık sağlanmalıdır” diye konuştu.

Görevlilerin barınma sorunu yaşadığını belirterek, çözüm için konteyner ve prefabrik konutlarda kamu çalışanlarına öncelik verilmesini önerdi.

Afet Tazminatı, Burs ve İstihdam İmkanı Tanınmalı

Geylan, afetzede haline gelen kamu personelinin mağduriyetlerinin giderilmesi için hükümeti işaret ederek, afet tazminatı uygulamasının hayata geçirilmesini talep etti.

GCM Yatırım Banner

Personele verilecek mali yardımın yanı sıra depremin etkilediği 11 ildeki sendikalarla birlikte çalışma komisyonunun kurulmasını önerdi.

Komisyonun, kamu hizmetlerinde karşılaşılan sorunların çözümü için çalışmalar yürütebilecek kabiliyet ve yetkide olması gerektiğine dikkat çekti.

Öğrenciler için burs ve yakınını kaybedenler için istihdam desteğine yönelik önerilerini şöyle sıraladı:

“Depremden etkilenen kamu görevlilerinin çocuklarına eğitim desteği olarak karşılıksız burs verilmelidir. Depremde hayatını kaybeden kamu görevlilerinin bir yakını, bölgede bulunan kamu kurumlarında işe alınmalıdır.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.