Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kamu İşçilerine Müjde Gelecek mi? Ek Zam için Kritik Zirve

Ergün Atalay, geçtiğimiz hafta kamu işçileri için önemli konularda bakanlarla görüştüklerini söyledi ve bugün işçilerin talepleri için Işıkhan ile bir araya geleceklerini açıkladı.
Kamu İşçilerine Müjde Gelecek mi? Ek Zam için Kritik Zirve
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, kamu işçilerinin çalışma şartlarının iyileştirilmesi amacıyla düzenlenen Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun ardından önemli açıklamalarda bulundu. Atalay, 2023’ün Mayıs ayında imzaladıkları Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü’nün Mayıs ayında imzalandığını hatırlattı.

Mali ve sosyal hakların belirlendiği protokoldeki kazanımların yüksek enflasyon nedeniyle erdiğini vurguladı ve 2024’ün başından beri kamu işçisine ek zam yapılması için görüşmelerde bulunduklarını söyledi.

Bazı kamu işçilerinin sözleşme tarihinin Ocak ayı itibarıyla başladığını, onların yüzde 32,57 zam aldığını belirtti. Sözleşmeleri Mart ve sonraki aylarda başlayanların bu rakamı alamadığını ve arada 10 ila 14 puan fark olduğunu paylaştı. Bu işçilerin de haklı olarak Ocak ayındaki enflasyon oranının kendilerine verilmesini talep ettiğini, bu çerçevede Türk-İş Kamu Koordinasyon Kurulunu topladıklarını ifade etti.

Önceki hafta Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile bir araya geldiklerini ve Şimşek’in “Sözleşme yok, zamanı gelince bu parayı alın” dediğini aktardı. Bunun üzerine tekrar toplandıklarını ve Perşembe günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüklerini dile getirdi.

Emekli olanların yerine taşeron işçilerin kadroya alınması hususunu gündeme getirdiklerini, bugüne kadar bir işçinin bile alınmadığını belirten Atalay, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın önceki haftada kararın uygulanması gerektiğini söylediğini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

“Işıkhan ile Görüşeceğiz”

29 Ocak tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile görüşeceklerini ifade eden Atalay, Bakanın “Taşeronla ilgili bir şey yazacağım, sözleşmesi Ocak ayından sonra olanların hepsinin farkını vereceğim. Sıkıntınızı gidereceğim.” ifadelerini kullandığını söyledi.

Atalay, 2 ay sonra seçim yapılacağına işaret etti ve bu ülkeyi ucuz emek cenneti yaptırmayacaklarını ve “istediğimi veririm” diyen patronların ülkesi olmayacağını vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.