Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kamu İşçileri için Sözleşme Süreci Başlıyor

Kamuda 700 binden fazla işçinin ücretleri için 2023-2025 dönemi ücret zammının belirleneceği protokol görüşmelerinde süreç başlıyor. Detaylar haberde;
Kamu İşçileri için Sözleşme Süreci Başlıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmelerinin başladığı açıklandı. Görüşmeler neticesinde, kamudaki 700 binden fazla işçinin 2023-2025 döneminde yapılacak ücret zammı belirlenecek.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü için hazırlıklarını sürdürüyor.

Konfederasyon bünyesinde kurulan komisyon, TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri ve YOL-İŞ Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar başkanlığında Çerçeve Protokole dair talepleri belirlemek için 17 Ocak’ta toplanacak.

TÜRK-İŞ Sosyal Haklarını İçeren Taleplerini Belirleyecek

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay’ın da katılacağı toplantı, kamu işçisinin 2023-2025 dönemindeki ücret zammını ve sosyal haklarını içeren talepleri belirleyecek. TÜRK-İŞ, konu hakkındaki hazırlayacağı taslak metnini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunacak.

AA’nın haberine göre Ağar, geçmiş dönemlerde yaklaşık 200 bin civarında işçiyi ilgilendiren görüşmeler, taşeron sisteminden kamuda kadroya geçenlerin dahil olmasıyla 700 binden fazla kişiyi kapsayacağını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Ağar yaptığı açıklamada kamu işçilerinin, ücret artışı başta olmak üzere çözüm bekleyen birçok talebinin bulunduğuna işaret etti. Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmelerinde, tüm bu taleplere karşılık arayacaklarını ekledi.

Sözleşme Süreleri Mart Ayında Bitiyor

2021 yılında imzalanan protokol kapsamındaki sözleşmelerin bir bölümünün süresinin bu ay, geri kalanları ise Mart’ta bittiğinin bilgisini verdi.

Hayat pahalılığının arttığına ve yüksek enflasyonun alım gücünü düşürdüğüne de değinen Ağar, anlaşmanın bir an evvel uzlaşıyla imzalanmasını istediklerini kaydetti. TÜRK-İŞ’in bahsi geçen kapsamdaki çalışmaları bu hafta sonuçlandıracağını da ekledi.

Daha sonra mali ve sosyal hakları içeren TÜRK-İŞ taleplerinin en kısa sürede Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunulup pazarlık sürecinin başlatılacağını bildirdi.

7. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri 1 Ağustos’ta Başlayacak

Yaklaşık 3,5 milyon memur ile 2,5 milyon memur emeklisinin maaşlarına yapılacak zam oranının belirleneceği 2024-2025 yıllarını kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin 1 Ağustos itibarıyla başlayacağını paylaştı.

Kamu işçilerini ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü, memurların toplu sözleşmesi başta olmak üzere özel sektörde imzalanacak toplu iş sözleşmelerinin çerçevelerini belirlemesi açısından da önem taşıdığını ileri sürdü.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.