Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kamu Görevlileri Kanunu’nda Köklü Revizyon Talebi

Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, bugün 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu'nda köklü değişiklikler talep etti. İşte detaylar;
Kamu Görevlileri Kanunu’nda Köklü Revizyon Talebi
HABER GİRİŞ

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın bugün resmi X hesabı üzerinden 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nda revizyon talep etti. Yalçın, 4688 sayılı Kanun’un 23 yıldır yürürlükte olduğunu anımsatarak grev hakkı ve dayanışma aidatının dahil edildiği düzenlemeler istedi.

Yalçın, mevcut düzenlemelerin günün koşullarına, uluslararası sözleşmelere ve kamu görevlilerinin ihtiyaçlarına yeterli cevap vermediğini vurguladı.

Memur-Sen’in uluslararası normlar ve diğer ülkelerdeki uygulamaları içeren detaylı bir araştırma raporu hazırladığını açıkladı. Sendikal mücadelenin temel unsurları olan grev hakkı ve dayanışma aidatının kanun kapsamına alınması gerektiğini ifade etti.

Yalçın, toplu sözleşme görüşmelerinin daha kapsamlı olması gerektiğini, çalışma koşulları, özlük hakları ve istihdam politikalarının da masada ele alınması gerektiğini dile getirdi.

Ayrıca toplu sözleşmelerin makul ve adil bir zaman çerçevesinde gerçekleştirilmesi gerektiğini ve tarafların karar alma süreçlerinin şeffaf olması gerektiğini ileri sürdü.

GCM Yatırım Banner

Ali Yalçın, Kamu İşveren Heyeti ve Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti tarafından imzalanan hükümleri uygulamayan 3’üncü taraflar için düzenleme yapılmasını önerdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.