Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kamu E-İhalelerinde Parasal Limit 2 Ocak’tan İtibaren Kalkıyor

Kamu İhale Kurumu (KİK) Başkanı Hamdi Güleç, 2 Ocak 2019’dan itibaren kamuda e-ihalelerde parasal limitin kaldırılacağını söyleyerek ve bu sayede getirilecek olan kolaylıkları anlattı.
Kamu E-İhalelerinde Parasal Limit 2 Ocak’tan İtibaren Kalkıyor
HABER GİRİŞ

Kamu İhale Kurumu (KİK) Başkanı Hamdi Güleç, kamuda e-ihale ile yapılacak olan alımlarda parasal limitin 2 Ocak 2019 tarihinden itibaren kalkacağını, bu sayede satın alma maliyetlerinde %15 tasarruf sağlanacağını söyledi.

Söz konusu çalışmanın; e-ihalelerin yaygınlaştırılması, bürokrasinin azaltılması, işlem maliyetlerinin düşürülmesi ve kaynak tasarrufunun sağlanması amacıyla hayata geçirileceğini söyleyen Güleç, bu alandaki diğer düzenlemeler hakkında da bilgi paylaşımında bulundu.

Hamdi Güleç, 19 Haziran’da yapılan düzenleme ile kaldırılan bazı zorunlulukları hatırlattı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==E-ihalenin kamu satın alma işlemlerinin daha etkin, daha verimli ve kaynakların amacına uygun şekilde kullanılması ilkelerinin sağlanmasında çok önemli bir basamak olduğunu ifade eden Güleç önemli açıklamalarda bulundu.

19 Haziran’da yapılan düzenlemelerle kamu ihalelerinde kamu kurum ve kuruluşlarıyla, kamu kurum niteliğindeki meslek kuruluşlarının veri tabanlarında bulunan, elektronik ortamda temin veya teyit edilebilen bilgi ve belgelerin kağıt ortamında sunulması zorunluluğunun kaldırıldığını dile getirdi. Yapılan düzenleme sayesinde her bir teklif için 1000 lirayı bulan teklif hazırlama maliyetlerinde önemli oranda düşüş sağlandığını sözlerine ekledi.

Bu yıl e-ihalelerde yapılacak alımların parasal limitinin 250 bin liradan 8 milyon liraya yükseldiğini söyledi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Ağustos ayında başlayan çalışmalar sonucunda 5 bin kamu görevlisine e-ihale eğitimi verdiklerini belirten Güleç, bu eğitimler sonrasında idarelerin e-ihaleyi kullanımında %200 artış sağlandığını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Bu yıl hayata geçirilen e-eksiltmenin, ihaleye teklif veren isteklilerin elektronik ortamda fiyatlarını eksiltmek suretiyle yeniden yarışabilmelerine imkan tanıyan bir sistem olduğunu söyleyen Güleç, 1 Kasım’da devreye alınan bu sisteme ilginin büyük olduğunu sözlerine ekledi.

Parasal limitin 2 Ocak 2019 tarihinden itibaren kaldırılması ile satın alma maliyetlerinde %15 tasarruf hedefleniyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Yıllık 50 milyon liralık belge maliyetlerinin de ortadan kalkacağını söyleyen Hamdi Güleç, Kamu İhale Kanunu’na göre yapılan yıllık 90 bin ihalenin %90’ının elektronik ortamda gerçekleşeceğini, bu dönüşüm ile iş ve işlemlerde ciddi boyutta zaman ve kaynak tasarruf sağlanacağını belirtti.

Güleç ek olarak, Haziran 2019’a kadar belirli bir tutarın altında kalan alımlar için e-ihale zorunluluğu getirileceğini, ihale sisteminde alım yöntemlerinin çeşitlendirilmesi ve alım süreçlerinde elektronik araçların kullanımının yaygınlaştırılması kapsamında adımlar atılacağını da paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın