Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kamu Borçlarının Yapılandırılmasına İlişkin Teklif TBMM’de

Vergi dairelerine olan tüm borçların yeniden yapılandırmasını kapsayan teklifin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda olduğu açıklandı. İşte detaylar;
Kamu Borçlarının Yapılandırılmasına İlişkin Teklif TBMM’de
HABER GİRİŞ

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, vergi dairelerindeki tüm borçların yeniden yapılandırma kapsamına alındığını açıkladı. Yapılandırmadan faydalanmak isteyen kişilerin, Mayıs ve Haziran ayı taksitlerini aksatmadan ödemek zorunda olduğuna dikkat çekti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bulunan Elitaş, kamuya olan borçların yapılandırılmasını da içeren Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne ilişkin sunum yaptı.

Bazı kamu alacaklarının yapılandırılması için asıl olarak toplam 9 teklifin görüşüldüğüne işaret eden Elitaş, bugüne kadar vatandaşların tüm taleplerinin dilendiğini belirtti. Vatandaşın ihtiyaç duyduğu tüm düzenlemelerin hayata geçirildiğini vurguladı.

Yapılandırmaya Tüm İdari Para Cezaları Dahil

Kamuya olan yükümlülüklerde tüm taleplerin titizlikle incelendiğini, bu doğrultuda ihtiyaçların belirlendiğini ve yapılabilecek düzenlemelerin yapıldığını belirtti.

Vergi dairelerine olan tüm borçların yeniden yapılandırma kapsamına alındığını yineledi. Bu kapsama ise tüm vergilerin, vergi cezalarının, trafik, askerlik ve nüfus para cezalarının dahil olduğu iletildi.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca Elitaş açıklamasında kapsama köprü, otoyol, kaçak geçiş ücretlerinin de gireceğini ekledi. Daha önce hiçbir yapılandırma düzenlemesinde yer almayan adli para cezalarının, idari para cezalarının, 4207 sayılı Kanun kapsamındaki idari para cezalarının, tüm idari para cezalarının da olduğunu söyledi.

Öğrenim Kredisi Borçlarını Revize Eden Düzenleme Olacak

Öğrenim kredisi borçlarıyla ilgili de yapılan kanunun revize eden bir düzenleme olduğunu bildiren Elitaş, tüm borçların yapılandırma kapsamına alındığını ifade etti.

Yapılandırmalar için 31 Aralık 2022 tarihinin esas alındığını açıklayan Elitaş, kesinleşmiş, kesinleşmemiş veya dava safhasında olan, inceleme ve tarhiyat işlemleri devam eden, pişmanlıkla ve kendiliğinden yapılacak beyanlar üzerine ödenecek alacaklar şeklinde tahsilat yapılacağını söyledi.

Kesinleşmiş alacaklarda borç asıllarından vazgeçilmediğini ileterek, gecikme zammı, faiz, ceza gibi adlarla uygulanan feri alacakların yurt içi üretici fiyat endeksi (ÜFE) oranında güncelleneceğini ekledi.

1 Kasım 2016’daki Yurt İçi ÜFE Baz Alınacak

Elitaş konuşmasında, 1 Kasım 2016’ya kadar Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı yurt içi ÜFE oranlarına göre hareket edileceğini paylaştı. Bu tarihten sonra yurt içi ÜFE’yi aylık 0,75 olarak değerlendireceğini bildirdi.

Söz konusu şekilde hesaplamanın yapılmasının ardından borç asıllarının tamamı ile yurt içi ÜFE tutarının, usulsüzlük cezalarının ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kesilen idari para cezaların yüzde 50’sinin ödeneceğini açıkladı.

Elitaş, “Bunun karşılığında gecikme zammı, gecikme faizi gibi feri alacaklar, kalan cezalar ve vergiler için kesilmiş vergi cezalarının tamamının tahsilinden vazgeçiliyor.” ifadelerini kullandı.

Matrah Artırımına İlişkin Vergi Ödemeleri Peşin veya 12 Taksit Olacak

Teklifte matrah artırımıyla ilgili mükelleflere, 2018-2021 dönemine ait gelir vergisi ve kurumlar vergisi matrahlarını, stopaj vergilerini, katma değer vergilerinin asgari tutarlarından az olmamak kaydıyla artırmaları iletildi.

Artırılacak olan tutar için belirli bir oranda vergi ödemeleri ve artırımda bulundukları yıllar ve vergi türleriyle sınırlı olmak şartıyla düzenleme yapılacağına da dikkat çekildi.

Matrah artırımı ilişkin vergi ödemelerinin peşin veya 12 ay taksitle ödenebileceğinin altı çizildi. Peşin ödenmesi halinde ise vergi aslından yüzde 10 indirim geçekleşeceği ileri sürüldü.

30 Nisan 2023 Tarihine Kadar Başvuru Yapılacak

Kanun hükümlerinden yararlanmak isteyenlerin, 30 Nisan 2023’e kadar ilgili idareye başvurmaları gerektiğine işaret etti. İlk taksit ödemeleri Mayıs’ta yapılacak.

Teklifle uzun süreli taksi seçeneklerinin de sunulduğunu vurgulayan Elitaş, “2021’deki yapılandırmada 36 ay, 18 taksit şeklindeydi. Şimdiki teklifte 48 ay, 4 yıl olarak, yani her ay ödeyebilme imkanı mevcut.” dedi.

Tüm bunlara ek olarak peşin ödemelere de teşvik edildiğini ve peşin ödeme halinde yurt içi ÜFE tutarında yüzde 90 oranında indirim yapılacağını kaydetti.

İlk defa yapılan söz konusu düzenlemeye göre vatandaşların vergi, ceza, faiz gibi 2 bin lirayı aşmayan borçlarının silineceği aktarıldı.

SGK ve belediyeye olan borçlara da düzenleme getirildiğine değinen Elitaş, teklifle bu yıl sonuna kadar Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) ihale ettiği işlere damga vergisi istisnasının getirileceğini ekledi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın