Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kamu Alacaklarının Yeniden Yapılandırma Sürecinde Sona Geliniyor

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırması olarak nitelendirilen süreçte başvurular için son günlere giriliyor. Detaylar haberde;
Kamu Alacaklarının Yeniden Yapılandırma Sürecinde Sona Geliniyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırması olarak nitelendirilen kamu alacaklarının yeninden yapılandırma sürecinde başvurular için son günlere girildiği ve süreç için yeni bir uzatmanın yapılmayacağı duyuruldu.

Söz konusu yapılandırma fırsatından 3 Temmuz Pazartesi günü mesai bitimine dek yararlanmaya devam edilebileceği hatırlatıldı.

Yapılandırma için Süre Uzatılmayacak

Süreç için yeni bir uzatmanın yapılmayacağının belirtildiği açıklamada, başvuruların Kurban Bayramı süresinde interaktif vergi dairelerinden de gerçekleştirilebileceği ifade edildi.

Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan yapılan duyuruda , yapılandırılan borçlar için peşin ya da taksitler halinde ödeme seçenekleri sunulduğu, ilk taksit ödeme süresinin 31 Temmuz itibarıyla dolacağı kaydedildi. Düzenlemeyle borç yapılandırmasında ilk defa 48 ay vade imkanı sunulduğu bilgisi verildi.

Büyük Yapılandırma Fırsatı Neleri Kapsıyor?

Vergi ve cezalar, motorlu taşıtlar vergisi, trafik para cezası, öğrenim ve katkı kredisi, idari ve adli para cezaları ile davalı borçların yapılandırma kapsamına dahil edildiği hatırlatıldı.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @gibsosyalmedya

Büyük yapılandırma fırsatı ile 13 kurumun yaklaşık olarak 1 trilyon 300 milyar lira alacağının yapılandırılmasının söz konusu olduğu ifade edildi.

Yapılandırılan Borç Tutarı 265,4 Milyarı Buldu

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırması ile birlikte 265,4 milyar liralık alacağın yeniden yapılandırıldığı bilgisi verildi.

Toplam tahsilatın 20 milyar lirayı aştığı ve bugüne kadar 5 milyona yakın mükellefin borçlarını yapılandırmak için vergi dairelerine başvurduğu belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.