Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kallavi Zamlar için Son 2 Hafta: En Ucuz Sigara 65 Lira

Zam ayı olarak bilinen Ocak ayına son 2 hafta kaldı. Kallavi zamların gelmesi beklenen alkol ve sigarada ise fiyatların nasıl olacağı sorusu gündemde yerini aldı.
Kallavi Zamlar için Son 2 Hafta: En Ucuz Sigara 65 Lira
HABER GİRİŞ

Yeni yılda uygulanmaya başlayacak teminat yükü yüzünden alkol ve sigaraya ilave zam hazırlıklarının yapıldığı haberinin dün kamuoyuyla paylaşılmasının ardından 1 Ocak günü itibarıyla gelecek zamlı vergiler de hesaba katıldığında fiyatların uçuşa devam edeceği görüldü.

6 aylık üretici fiyat endeksinin (ÜFE) bu ay en az yüzde 16 oranında artması beklenirken, tütün ürünleri ve alkollü ürünlere 6 ayda bir gelen özel tüketim vergisi (ÖTV) zammı bu hesaba göre yapılacak.

Böylece yeni yılda sigaranın paketinden alınan ÖTV en az 27 lira olacak. Yüzde 20’ye çıkan katma değer vergisi (KDV) de eklendiğinde maliyetler bile olmadan bir paket sigaranın fiyatı en az 51,5 TL olabilecek.

Bir paket sigaradan alınacak 42,96 liralık ÖTV’ye maliyetler de eklendiğinde fiyatın 65 lirayı da geçmesi bekleniyor.

Bu durum ise kaçak ürün sorununu gündemden düşürmüyor. Yıl içerisinde birden çok fiyat artışı yaşayan alkol ve sigara için bulunan çözüm bir başka sorun yaratıyor. Özellikle düşük gelir grubundakiler kaçak alkol ve sigara tüketimine yöneliyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın