Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İçki ve Sigarada Zammın Boyutu Değişti: Kallavi Artış Yolda

Yerli üreticinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı, tüketicilerin ise yeni zamma gözünü açacağı uygulamanın detayları geldi…
İçki ve Sigarada Zammın Boyutu Değişti: Kallavi Artış Yolda
HABER GİRİŞ

Sigara gruplarının Haziran ayında sevkiyat kaynaklı zam kararı almasından sona Temmuz’da başlayan vergi zammı yağmuruyla fiyatı uçuşa geçen tütün ürünleri ve alkollü içecekler yine zam haberiyle gündemde.

Ağustos ayında alkollü içeceklere getirilen maliyet zammından Kasım ayında sigara da nasibini aldıktan sonra bu kez teminat yükünün geleceği öğrenildi.

Sözcü gazetesinin verdiği habere göre alkol ve sigarada hem üretim hem de ticarete gelen yüksek vergiler fiyat artışı için yeni gerekçe oldu. İki gruba da ilave zam bekleniyor.

Buna göre içki ve sigara üreticileri 50 milyon liraya kadar teminat gösterme zorunluluğunda olacak. Teminatlar her sene hükümetin belirlediği yeniden değerleme oranına göre otomatik olarak artırılacak.

Söz konusu uygulama yeni yıldan itibaren geçerli olacak. Ancak bu uygulamanın en başta küçük işletmeleri ve üzüm üreten çiftçileri derinden etkileyeceği konuşuluyor.

GCM Yatırım Banner

Teminatlar 2 Ay İçinde Ödenecek

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulanacak olan teminat yükümlülüğünde tütün ve alkollü içki üretimi ve ticaretinde belirlenen teminatlar en geç 60 gün içinde ödenecek.

Ödemeler nakit paranın yanı sıra banka teminatı veya iç borçlanma senetleri seçenekleriyle de yapılabilecek.

Sigara üretimi ya da ithalatı yapan firmalar teminat için 50 milyon TL, makaron üretimi yapanlar 40 milyon TL, sigara kağıdı ve filtre üreticileri ise 5’er milyon TL ödeyecek.

Şarap ve bira gibi fermante alkollü içki üretimi ya da ticareti yapanlar kapasiteye göre 5 ila 50 milyon TL arasında ödeme yapacak.

Ancak kapasite farkı olmaksızın viski, rakı, votka ve cin gibi distile alkollü içkilerde tutar 50 milyon TL olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.