Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kaliforniya İngiltere’yi Geçerek Dünyanın En Büyük 5. Ekonomisi Oldu!

ABD’nin en kalabalık eyaleti olan Kaliforniya, Birleşik Krallık’ı geçerek dünyanın en büyük beşinci ekonomisi oldu. Detaylar haberimizde;
Kaliforniya İngiltere’yi Geçerek Dünyanın En Büyük 5. Ekonomisi Oldu!
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan Kaliforniya pek çok ülkeyi geride bırakırken, sıralamada ilk beşe girmeyi başardı. Geçen yıl dünyanın altıncı en büyük ekonomisi olarak manşetlerde yer eden eyalet, İngiltere’yi yerinden ederek beşinciliğe yerleşti.

Hollywood ve Silikon Vadisi’ne de ev sahipliği yapan Kaliforniya’nın gayri safi yurt içi hasılasının 2016’dan 2017’ye kadar 127 milyar dolar arttığı belirtilirken İngiltere ekonomisinde ise daralma gösterdi. Sonuçta Kaliforniya’nın Cuma günü yayınlanan yeni federal verilere göre beşinci en büyük ekonomi olması, büyük yankı uyandırdı.

Buna göre Kaliforniya’nın gayri safi yurt içi hasılası 2016’dan 2017’ye 127 milyar dolar artarak 2.7 trilyon doların üzerine çıktı.

Kaliforniya İngiltere'yi GeçtiBu arada İngiltere’nin ekonomik çıktısı ise ABD doları cinsinden ölçüldüğünde, döviz kurundaki dalgalanmalara bağlı olarak biraz küçüldü. Veriler, yaklaşık 40 milyon kişiye ev sahipliği yapan Kaliforniya ekonomisini yoğunluğunun; teknoloji merkezi Silikon Vadisi, eğlencenin başkenti Hollywood ve ülkenin tarım merkezi Orta Vadisi’nde olduğunu gösterdi.

İlaveten; Kaliforniya’nın 2008 – 2012 ekonomik krizinden bu yana önemli bir dönüşüm yansıttığı belirtildi.

Kaliforniya EkonomisiKonuyla ilgili açıklama yapan Kaliforniya Maliye Bakanlığı Baş Ekonomisti Irena Asmundson; tarım dışındaki tüm ekonomik sektörlerin eyalet GSYH’sinin yükseltilmesine katkıda bulunduğunu belirtti. İlaveten; son olarak 2002 yılında dünyanın en büyük beşinci ekonomisine sahip olan Kaliforniya’nın, büyük durgunluğun ardından onuncu sıralara gerilediği söylendi.

Kaynaklardaki haberlere göre; ABD’nin en büyük eyaletinde 2 milyon istihdam yaratılmış ve GSYH’si 700 milyar dolar artmıştı.

Kaliforniya Ekonomisi Dünyanın En Büyük Beşinci Ekonomisi OlduNeticede; şu anda Kaliforniya ekonomisinin önündeki ülkelere baktığımızda karşımıza yalnızca Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Japonya ve Almanya çıkıyor. Öyle ki eyalet ABD nüfusunun % 12’sine sahipken, 2012 ile 2017 arasında ülkenin istihdam artışının % 16’sını oluşturmuş.

GCM Yatırım Banner

İlaveten uzmanlara göre; ulusal ekonomideki payı 5 yıllık süreç içerisinde % 12.8’den % 14.2’ye yükselmiş. Uzun lafın kısası, Kaliforniya’nın ekonomisinin 25 milyon fazla nüfuslu İngiltere’nin önüne geçerek beşinci en büyük ekonomi olması büyük yankı uyandırdı diyebiliriz.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.