Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kakaoda 6 Haftanın Zirvesi: Çikolataya Zam Gelebilir!

Kakao üretiminde Gana’dan kaynaklı arz endişeleri ile beraber fiyatlar yeniden yükselişe geçti. Bu durum çikolata fiyatlarında artışa neden olabilir.
Kakaoda 6 Haftanın Zirvesi: Çikolataya Zam Gelebilir!
HABER GİRİŞ

Çikolata üretiminde kullanılan kakao fiyatları, Nisan ayında Fildişi Sahili ve Gana’daki büyük kakao fabrikalarının artan tohum maliyetleri nedeniyle üretimi azaltma veya durdurma kararı almasıyla birlikte önemli ölçüde yükseldi.

Intercontinental Exchange’de kakao fiyatları ton başına 11.722 dolarla rekor seviyeye ulaştı. Kakao arzındaki sorunların başlıca nedenleri arasında uzun süreli kuraklık ve şiddetli yağmur gibi olumsuz hava koşulları gösterilirken, bitki hastalıkları da mahsulleri olumsuz etkiledi. Özellikle CSSVD virüsü, kakao ağaçlarının ölümüne neden olarak üretimi büyük ölçüde etkiledi.

Kakao fiyat grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Geçen yıl yaşanan El Nino hava olayı da kakao fiyatlarındaki artışı tetikleyen faktörler arasında yer aldı. Nisan ayında kakao fiyatlarındaki sert yükselişin ardından arz endişelerinin azalmasıyla, fiyatlar 27 Nisan-4 Mayıs haftasında yüzde 24’ü aşan bir düşüşle 7.000 dolar seviyesinin altına indi ve tüm zamanların en hızlı haftalık düşüşü kaydedildi.

Meteorolojik endişelerin yeniden gündeme gelmesiyle kakao fiyatları tekrar yükselişe geçti. Intercontinental Exchange’de kakao fiyatları dün yüzde 7,8 artışla ton başına 9.980 dolara çıktı.

Analistlere göre, bu artışın sebebi, dünyanın en büyük ikinci kakao üreticisi olan Gana’da ortaya çıkan arz endişeleriydi. Gana’nın kötü hasat nedeniyle 350.000 ton kakao çekirdeği teslimatını gelecek sezona ertelemeyi planladığına dair haberler, fiyatlardaki yükselişi tetikledi. Yıl başından bu yana kakao fiyatları yaklaşık yüzde 135 artış kaydetti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.