Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kakao Fiyatları Fırladı, Kahve El Yakar Oldu

Kuraklık ve jeopolitik gerginlik tarımsal emtialarda üretimi ve sevkiyatı etkilerken kahve ve kakao fiyatlarında yükseliş oldu.
Kakao Fiyatları Fırladı, Kahve El Yakar Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sıcak bir şeyler deyince herkesin vazgeçilmezleri olan kahve ve çay da lüks tüketim olma yolunda adım adım ilerliyor. Yurt içinde çay fiyatlarına bu yıl hiç olmadığı kadar zam yapıldı. Haziran ayından bu yana uygulanan zam oranı yüzde 110’u geçti.

Kahve fiyatları ise adeta el yakıyor. Yurt dışında son bir ayda kakao, çay ve kahve fiyatlarındaki artış yüzde 10’u geçti. Yatırım aracı olarak kullanılan ürünlerin, kontrat bazında da fiyatlardaki artış dikkat çekiyor.

Tarımsal emtialarda fiyatlar hem jeopolitik gerginlik hem de kuraklığın etkisiyle artmaya devam ediyor.

Kakao Fiyatları 46 Yılın Zirvesinde

Kakao Fiyatları 46 Yılın Zirvesinde
Kaynak: Paratic Piyasalar

ICE’de kakao vadeli işlemleri, arzın talebe yetersiz kalacağı endişesiyle 46 yılın en yüksek seviyesi olan ton başına 4.250 dolara yaklaştı. Buradaki fiyatlar son bir ayda yüzde 13’ten fazla yükseldi.

Amerikan kakao vadeli işlemleri son kapanışını yüzde 1,06 artışla 4.132 dolardan yaptı. aylık artış yüzde 8, yıllık artış yüzde 67’yi işaret ediyor. Afrika’da üretimin bozulmasının, El Nino hava olayının olumsuz etkileri üretimin düşmesine ve küresel açığın oluşmasına yol açtı.

GCM Yatırım Banner

Fildişi Sahili çiftçilerinin 1 Ekim-12 Kasım tarihleri arasında limanlara sevk ettiği kakao miktarı, geçen yıla göre yüzde 25,3 oranında düşüş gösterdi.

Uluslararası Kakao Örgütü (ICCO), Ekim 2022’den Eylül 2023’e kadar devam eden büyüme sezonu için küresel kakao pazarında 116 bin tonluk açık olacağını tahmin ediyor.

Kahvede ise Brezilya’daki kuraklığın etkisi görülüyor. Arabica kahve vadeli işlemleri, beş ayın en yükseğine çıktı. Mina Gerais bölgesinin normalin yüzde 12 altında yağış alması kuraklık endişelerini güçlendirdi.

Amerikan kahve vadeli işlemleri kapanışı yüzde 0,86 artışla 169,7 dolardan yaptı. Son bir haftada biraz düşen fiyatlar aylık bazda yüzde 5’e yakın yükseldi. Uzmanlar yükselişin sürmesini beklerken, 12 ay içerisinde 200 doları aşması öngörülüyor.

Türk kahvesinin kilosu ise markasına göre 350-400 liraya kadar çıkabiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın