Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kahve Fiyatları Stokların Azalmasıyla Yükseliyor

İklim değişikliği kahve üretiminin azalmasına yol açarken, artan tüketim fiyatları uçurdu.
Kahve Fiyatları Stokların Azalmasıyla Yükseliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Hemen herkesin en sevdiği sıcak içeceklerin başında gelen kahve, artan fiyatlara rağmen vazgeçilmez bir tutku haline gelmiş durumda. Farklı türde yapılan kahve seçenekleri cazibesinin giderek artmasını sağlarken diğer yandan üretim tarafında yaşanan aksaklıklar fiyatların daha da yükselmesine sebep oluyor.

Kolombiya ve Brezilya gibi üretici ülkelerde arzda düşüş olması, Vietnam’da stokların azalması Avrupa ve Amerika kıtaları için tedarik sorunu anlamına geliyor.

Bu durum kahve fiyatlarının dünya piyasalarında yeni bir yükselişe geçmesini sağlarken yurt içinde de döviz bazlı artışın etkisi gözleniyor. Son yıllarda iklim krizinden en çok etkilenen ürünlerden biri olan kahve, emtia olarak ise kazandıran enstrümanlar arasında yer alıyor.

Kahve Kontratları Bir Ayda Yüzde 8’e Yakın Yükseldi

Kaynak: Paratic Piyasalar

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kahve oldukça tüketilen bir içecek. Ortamlarımızın vazgeçilmezi olan Türk kahvesinin kilogram fiyatı 300 TL’yi aşarken, filtre kahvede 500 gramlık paketler 210 ila 270 TL arasında değişiyor.

Stokların azalması özellikle Avrupa tarafında tedarik sıkıntılarına yol açarken bu durumun artarak devam etmesi öngörülüyor.

Emtia bazında bakıldığında kahvenin fiyatı son bir ayda yüzde 8’e yakın yükseliş gösterdi. Dünkü işlemlerde 196 dolara kadar çıkan kahve kapanışı 192 üzerinden yaptı.

Kurukahveci Mehmet Efendi’nin CEO’su Tuncer Akgün, kahve fiyatlarının küresel ekonomilerdeki hareketlerden çok fazla etkilendiğini söyledi. Başta Brezilya olmak üzere özellikle Güney Amerika’daki iklim koşullarından dolayı rekoltede düşüklük yaratan etkenlerin fiyatları yukarı çektiğini dile getiren Akgün, kahvenin dolar bazında 2,4 katına yükseldiğini açıkladı.

Türk lirası olarak hesaplandığında kahvenin hammaddesinin giriş maliyetinin 24 ayda 6 katına çıktığını belirtti.

Enplus’ın Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Murat Hatipoğlu ise talep artışına karşılık azalan üretimle birlikte fiyatların hızlandığını, navlun fiyatlarının yükselmesiyle de kahveyi önceki yıllara göre yaklaşık 6 kat pahalı almaya başladıklarını açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%