Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kahin Roubini: 3. Dünya Savaşı Zaten Başladı

Kriz kahini, üçüncü dünya savaşı endişelerine ilişkin son noktayı koydu. Bu savaşta her şeyin ikiye bölüneceğini, çarpışma rotalarının kurulduğunu söyledi.
Kahin Roubini: 3. Dünya Savaşı Zaten Başladı
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu’nda (IMF) Türkiye sorumlusu Nouriel Roubini, kriz tahminlerine yenisini ekledi. 2008 krizini öngören ve ‘kriz kahini’ olarak tanınan ünlü ekonomist, üçüncü dünya savaşı endişelerine ilişkin son noktayı koydu. Pamdemi, savaş ortamı, enflasyonist baskı ve iklim değişikliğinin art arda geldiği dönemde zaten 3. Dünya Savaşı’nın başladığını savundu.

Hamburg merkezli Der Spiegel’e konuşan Roubini, dünyanın geldiği son noktada kriz halinde yaşadığını söyleyerek, ticaretten teknolojiye ve internete kadar her alanın ikiye bölüneceği yönünde tahminde bulundu.

Finans ve ekonomi tarihinde uzman tarihçi Niall Ferguson’un “1970’lerdeki gibi bir ekonomik kriz yaşarsak kendimizi şanslı saymalıyız” sözünü hatırlatarak, ülkeler arasında çekişmelerin çoktan başladığına dikkat çekti.

Rusya-Ukrayna savaşının son olmadığına, İran ve İsrail cephesinde de de çarpışma rotası kurulduğuna yönelik yorumda bulundu.

“3. Dünya Savaşı zaten etkin şekilde başladı” diyen Roubini, “Ukrayna ve siber uzayda yeni bir dünya savaşının pratikte devam ettiğini’ söyledi.

GCM Yatırım Banner

“ABD-Çin Rekabeti Gerilimleri Büyük Oranda Besliyor”

Roubini, Biden yönetiminin Çin’in Tayvan’a tahmin ettiğinden erken saldırmasını beklediğini de sözlerine ekledi.

ABD-Çin rekabetinin gerilimleri büyük oranda beslediğini, ABD’nin Çin’e ticari ambargo uygulayarak Avrupa ülkelerini de yönlendirmeye çalıştığını savundu.

Amerika’nın ulusal güvenliği gerekçe göstererek Avrupa’nın Çin ile ticaretini sekteye uğratma niyetinde olduğunu söyledi.

Küreselleşen dünyanın dağılmanın eşiğinde olduğunu yineleyerek, “Müttefik olmayan ülkelerin çatışmada ABD tarafını seçip seçmeyecekleri belli değil” şeklinde çıkarımda bulundu.

“ABD ve Avrupa’nın Başarısızlığı Sağcı Hükümetlerin Yükselişine Yol Açabilir”

Roubini ayrıca Rusya-Ukrayna savaşıyla ve yüksek enflasyonla başa çıkmaya çalışan Batı’nın başarısız olma ihtimalini gündeme getirdi.

ABD ve Avrupa’daki siyasi sistemlerin dünyaya yayılan sorunlarla başa çıkamama ihtimalinin olduğunu, bu başarısızlığın ise sağcı hükümetlerin yükselişine yol açabileceği endişesini dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın