Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kademeli Emeklilik Bekleyenlere Net Yanıt Geldi

EYT düzenlemesinin hayata geçirilmesiyle bir başka beklenti de kademeli emeklilik sistemiyle ilgili oldu. Milyonlarca kişinin merak ettiği sisteme dair açıklama haberde;
Kademeli Emeklilik Bekleyenlere Net Yanıt Geldi
HABER GİRİŞ

Geçen yılki seçimlerde vaat olarak sunulan ve hayata geçirilen emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesine ilişkin talepler sürüyor. EYT düzenlemesinden faydalanamayanlar, kademeli emeklilik bekleyişinde. Konuyu köşesine taşıyan Hürriyet yazarı Noyan Doğan, beklentileri boşluğa düşürecek yanıtlar verdi.

Kendisine gelen, “Kademeli emeklilik düzenlemesi hakkında her gün yeni haberler çıkıyor ve bazı tablolar yayınlanıyor. Yayınlanan bir tabloya göre, 45 yaşında ve 6.550 prim günle emekli olabiliyorum. Sigorta girişim 2004. Benim prim günüm 6.980. Önümüzdeki günlerde kademeli emeklilik düzenlemesinin yapılacağı söyleniyor. Bu durumda emekli olabilir miyim?” sorusunu yanıtladı.

Sosyal güvenlik mevzuatına atıfta bulunan Doğan, 8 Eylül 1999 – 30 Nisan 2008 tarihleri arasında sigorta girişi olanlar arasında erkeklerin 7000 prim gün ve 60 yaşında, kadınların ise 7000 prim gün ve 58 yaşında emekli olabildiğini söyledi.

Özellikle sosyal medyada paylaşıma sunulan haberlerde, EYT düzenlemesinden yararlanamayan milyonlarca çalışanın erken emeklilik ya da kademeli emeklilik gibi isimlerle emekliliğe ayrılabileceği söylentilerinin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Doğan, “Ancak şu an için kademeli emeklilik konusunda bir çalışma yok ve uzun bir süre de olacağa benzemiyor. En azından yakın bir gelecekte kademeli emekliliği beklemeyin diyebilirim” dedi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.