Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kacır’dan Yatırımcıya Müjde! Faiz Desteği Artacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, yatırımcıya verilen destekler hakkında konuşarak müjdeyi verdi. Detaylar haberde...
Kacır’dan Yatırımcıya Müjde! Faiz Desteği Artacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Bursa İş Dünyası ile İstişare Toplantısı’na katıldı. Burada önemli açıklamalarda bulunan Bakan Kacır, Türkiye’nin kalkınma hedefleri doğrultusunda üretim yapan firmalara sundukları destekleri artıracaklarını söyledi.

Bursa iş dünyası temsilcileriyle buluşan Bakan Kacır, Türkiye’de bölgesel kalkınma hamlelerine ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

“Destek Miktarını Yüzde 100 Artırmayı Amaçlıyoruz”

Kalkınma hedeflerimiz doğrultusunda destek limitlerimizi yeniden belirlediklerini dile getiren Bakan Kacır, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) İcra Komitesi’nin toplanacağını belirtti.

Destek miktarlarını en az yüzde 100 artırmayı amaçladıklarını dile getirdi.

Bakan Kacır, dijital ve yeşil dönüşüme de teşvik uygulamasındaki kapsamlı reform ile birlikte çok güçlü destek vereceklerini bildirdi. Firmaları yeşil dönüşüm ve dijital dönüşüm merkezi ilan edeceklerini aktardı. Onların 5 yıllık yol haritaları olacağını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

“Türkiye’nin Cari Açığını Kapatmada Etkili Olacak”

Bunun yanında Türkiye’deki Bölgesel Kalkınma Hamlesi Programı kapsamında geçen sene 750’ye yakın başvurudan 180’ine destek verdiklerini söyleyen Kacır, “Bu 180 başvuruyla desteklediğimiz projeler hayata geçtiğinde, yani 3 milyar dolarlık yatırım ve Ar-Ge projesi tamamlandığında, Türkiye’nin yıllık 7 milyar dolarlık cari açığını kapatma etkisi oluşturacağını öngörüyoruz.” dedi.

“Faiz Destekleri Çok Ciddi Düzeyde Artırılacak”

Bakanlık olarak bütün teşviklerde faiz desteklerini çok ciddi düzeyde artıracaklarının müjdesini verdi. Yakın zamanda tüm bölgesel teşviklerde, stratejik teşviklerde faiz ve kar payı desteklerini çok ciddi düzeye getireceklerini söyledi.

Bakan Kacır, yatırım kredilerinde faizleri mutla düşürülmesi gerektiğini söyledi. Bunu en ideal yolunun teşvikte güçlü faiz kar payı destekleri verebilmek olduğunu aktardı.

Yatırımcılar için faizlerin, destekler sayesinde mevcuttan daha düşük düzeyde olacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın