Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Memur ve Emeklilere Verdiğimiz Sözü Tutacağız

Kabine toplantısının ardından kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar;
Erdoğan: Memur ve Emeklilere Verdiğimiz Sözü Tutacağız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde başlayan kabine toplantısı sona erdi. Bakanlar Kurulu, 9 günlük tatilin ardından Beştepe’de bir araya geldi. Milyonlarca vatandaş emekli ve memur maaşıyla ilgili beklenti içerisine girerken gözler Erdoğan’ın açıklamalarına odaklandı.

3 saatlik toplantının ardından konuşan Erdoğan, deprem bölgesinde şimdiye kadar inşa süreci başlayan konut ve köy evinin 180 bini bulduğunu açıkladı. Bayram döneminde de depremzedeleri ihmal etmediklerini hatırlattı ve 11 vilayetin tamamında ihya ve inşa çalışmalarının devam ettiğini aktardı.

Deprem bölgesinde evleri yıkılan çok sayıda vatandaşın gelecek bayramı evlerinde karşılamasını temenni ettiklerini, Ekim-Kasım ayından itibaren deprem konutlarının teslimatına başlayacaklarını ifade etti. Depremin Türkiye’ye etkisinin 104 milyar dolar olduğuna değindi.

Enflasyon ve Fahiş Fiyatlar

Temmuz ayında yenilenecek konut sözleşmeleri için yüzde 25 sınırının uygulanmaya devam edeceğini bildiren Erdoğan, asgari ücrette kayda değer bir artış yaptıklarını anımsattı. Toplumu hayat pahalılığın etkilerinden korumaya çalıştıklarını, son 21 yıldır kararlılıkla sürdürdüklerini enflasyona ezdirmeme prensibine bugün de sahip çıktıklarını dile getirdi.

Sıfır ve ikinci el araç fiyatlarında oluşan balonu yakından takip ettiklerini, bu meselenin üzerine gideceklerini duyurdu.

GCM Yatırım Banner

Memur ve Emekli Maaşı

Memur maaşlarına yapılacak zam sürecini yürüttüklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı, enflasyon oranlarının belli olmasıyla birlikte memur ve emeklilere verilen sözleri yerine getireceklerini açıkladı.

Kur Korumalı Mevduat uygulamasını devam ettirdiklerini, vergi istisna sürecini uzattıklarını hatırlattı.

İstanbul Havalimanı Açıklaması

Cumhurbaşkanı, İstanbul Havalimanı’nın Avrupa’nın en yoğun ve en iyi havalimanı seçildiğini, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kullandığı “Buraya uçak mı iner” ifadelerini hatırlattı.  İstanbul Havalimanı’nda bayram boyunca günde yaklaşık 1517 uçağın iniş kalkış yaptığını, 25 Haziran’da 1593 iniş kalkış ile tüm zamanların rekoru kırıldığını açıkladı.

Takoz siyasetinin nelere mal olabileceğini yıllar geçtikçe daha iyi anladıklarını, vatandaşların 31 Mart 2024 seçimlerinde de bunlara geçit vermeyeceğine inandığını paylaştı.

“İsveç’in Saldırıları Hepimizi Öfkelendirdi”

Erdoğan, İsveç’in başkentinde Kur’an-ı Kerim’ yönelik alçakça saldırının herkesi öfkelendirdiğini, bunun insani temellerle bağdaşmasının mümkün olmadığını kaydetti. Bunların İslam düşmanlığıyla beslenen nefret suçu olduğunu, polis korumasıyla işlenmesinin çok daha vahim olduğunu sözlerine ekledi.

Stockholm’de Kurban Bayramı’nın ilk gününde cami önünde gerçekleştirilen menfur eyleme münferit bir hadise gözüyle bakamayacaklarını, İslam düşmanlığı hastalığının yeni bir tezahürü olarak gördüklerini vurguladı.

“Rusya ve Ukrayna ile Görüşebilen Tek Ülkeyiz”

Bayram sürecinde 21 ülkenin lideriyle görüştüklerini hatırlatan Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşından Sudan’daki kardeş kavgasının sonra erdirilmesine kadar Türkiye’nin katkısını ortaya koyduklarını belirtti. Türkiye’nin kriz çözümünde denge, adalet ve güven veren tavrıyla belirleyici rol oynadığını savundu.

Türkiye’nin dengeli dış politikasını hedef alanların bir dönem baskı yapmaya çalıştığını, savaşa odun taşımak yerine barış için çabaladıklarını, Rusya ve Ukrayna ile görüşebilen tek ülkenin Türkiye olduğunu aktardı.

Fransa’daki Olaylar

Son günlerde Fransa’da meydana gelen olaylarla ilgili konuşan Erdoğan, Dışişleri Bakanlığı’nın Fransa’ya gidecek olan vatandaşlara gerekli uyarıları yaptığını, süreci yakından takip ettiklerini belirtti.

Sömürgeci geçmişi ile bilinen ülkelerde kültürel ırkçılığın kurumsal ırkçılara dönüştüğünü, Fransa’da başlayan olayların kökünde bu zihniyetin inşa ettiği sosyal mimarın olduğunu ifade etti. Şiddetin şiddeti doğurduğunu, bugünkü hadiseleri tetiklediğini savundu.

Son hadiselerin daha fazla kan akmadan, şiddet sarmalının daha fazla büyümeden bir an önce sona ermesini dilediklerini aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.