Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kabine Değişimi için Geri Sayım Başladı! Tarih Açıklandı

AKP yerel seçimlerde önemli oy kaybı yaşadıktan sonra büyük bir değişim sürecine giriyor. Parti içinde, kabinede yapılacak değişiklikler içinse tarih netleşiyor. İşte detaylar;
Kabine Değişimi için Geri Sayım Başladı! Tarih Açıklandı
HABER GİRİŞ

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) gelecek dönem için yeni bir yol haritası belirlemek üzere Kızılcahamam kamp toplantısını düzenleyecek. 31 Mart yerel seçimlerinde yaşanan oy kayıplarını değerlendirmek amacıyla yapılan kamuoyu araştırmalarının rapor haline getirildiği belirtildi.

Ekonomim haberinde milletvekilleri ve diğer parti yetkilileriyle yapılan istişare toplantılarının tamamlandığı ve son toplantınınsa Kızılcahamam kampı olacağını bildirdi.

Kampa eski ve mevcut kabine üyeleri, parti kurucuları, geçmişte ve bugün MKYK ve MYK’da görev almış olanlar ile milletvekillerinin davet edileceği vurgulandı. Kamp boyunca 31 Mart yerel seçim sonuçlarının değerlendirileceği ve bundan sonra izlenecek yol haritasının belirleneceği paylaşıldı.

AKP 23 yıllık iktidarında 7 genel seçim, 4 yerel seçim, 3 cumhurbaşkanlığı seçimi ve 3 referandum kazandı. Ancak 31 Mart yerel seçimlerinde yaşanan ciddi oy düşüşü sonrasında parti, kadrolarında ve politikalarında önemli değişiklikler yapmaya hazırlanıyor.

Parti ve hükümet politikalarında değişim mesajı veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu değişimin düğmesine Kızılcahamam kampı sonrasında başlayacağı öngörülüyor.

GCM Yatırım Banner

AKP kaynaklarına göre değişim süreci Kızılcahamam kampından sonra başlayacak. 22 Mayıs’ta planlanan Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında, sonbaharda gerçekleşmesi planlanan 8’inci Olağan Kongre sürecinin başlatılacağı kaydedildi.

Kongre sürecini yönetmek üzere yeni bir komisyon oluşturulacağı ve ilk değişimin il başkanlarıyla başlatılacağı ifade edildi. Kongre çalışmalarının yeni atanan il ve ilçe başkanlarıyla yürütüleceğine dikkat çekildi.

AKP kulislerinde, il ve ilçe başkanlarının ardından kabine üyeleri arasında da değişiklik yapılacağı konuşuluyor. Kabine değişikliğinin ise kongre öncesi gerçekleşeceği iddia ediliyor.

Asıl değişimin ise sonbaharda planlanan 8’inci Olağan Kongre sonrasında gerçekleşeceği yorumları yapılıyor. Bu değişikliğin sadece genel merkezle sınırlı kalmayacağı, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Grubunu da etkileyeceği ileri sürüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın