Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan Kurumsal Yatırımcının Kriptoya Yaklaşımını Araştırdı

ABD’li dev banka JPMorgan tarafından yürütülen son anket, kurumsal yatırımcılarınn büyük bölümünün kripto paralarla ilgili planı olmadığını gösteriyor.
JPMorgan Kurumsal Yatırımcının Kriptoya Yaklaşımını Araştırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Son dönemde kripto paralara yönelik düzenlemeler ile beraber kurumsal yatırımcıların piyasaya ilgisinde artış gözlemleniyor. ABD merkezli yatırım bankası JPMorgan tarafından yapılan son araştırma ise bunun tersi sonuçlar ortaya koydu.

Araştırmaya göre kurumsal yatırımcıların yüzde 78’i gelecek beş yıl içerisinde kripto paralar ile işlem yapmayı planlamıyor. Sınırlı bir grup blockchain teknolojisini (DLT) ticaretin geleceğini şekillendirmede en etkili teknoloji olarak görüyor.

Banka, dünya çapındaki tüccarlardan gelecek trendleri ve ticaret sektöründeki sıcak konuları kapsayan 2024 yıllık e-Ticaret anketi için 4.000’den fazla kurumsal tüccarla görüştü. Katılımcılar, 2024 yılında önceki iki yıla kıyasla blockchain teknolojisine daha az hevesli görünüyor.

Katılımcılar gelecek üç yıl içinde hangi teknolojilerin ticaret üzerinde en fazla etkiye sahip olacağı sorusuna ağırlıklı olarak yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi yanıtını verdi. Ankete katılanların yüzde 61’i yapay zeka ve makine öğreniminin en etkili olacağını tahmin ederken bu oran geçen yıl yüzde 53’tü.

Yatırımcıların ilgisinin azalmasında, 2022 yılında kripto sektöründe yaşanan büyük düşüşün etkili olduğu tahmin ediliyor. Tüccarların yüzde 12’si ise gelecek beş yıl içinde kripto ticareti yapmayı planladıklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Geçen ay ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından spot Bitcoin ETF başvurularının onaylanması ile beraber kurumsal yatırımcıların ilgisinin artması bekleniyor.

Banka dijital varlıklar sektöründe faaliyet gösterse de JPMorgan CEO’su Jamie Dimon uzun süredir kriptoya karşı duruşu ile biliniyor. Dimon, Ocak ayında Bitcoin’in “hiçbir şey yapmayan” bir “evcil kaya” gibi olduğunu ve kişisel tavsiyesinin bu işe karışmamak olduğunu söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın