Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan’dan 2024’e Bakış: Enflasyon ve Seçimler Ana Odak!

JPMorgan'ın 2024'e dair öngörüsü, piyasaların en önemli odak noktalarının enflasyon ve ABD seçimleri olduğunu vurguladı. Detaylar haberin içerisinde;
JPMorgan’dan 2024’e Bakış: Enflasyon ve Seçimler Ana Odak!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerika Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’ın Mart ayı faiz indirimi beklentilerini azaltan açıklamalarına ilişkin JPMorgan Stratejisti Marko Kolanovic değerlendirmelerde bulundu. Kolanovic, küresel merkez bankalarının gevşeme politikalarını yılın ortasından önce başlatmayacağını söyleyerek Powell’ı destekledi.

Kolanovic’in Pazartesi günü yayımladığı notta somut bir ekonomik şok olmadığı sürece bu yılki gevşeme politikalarının, piyasaların öngördüğünden daha ılımlı olabileceğini belirtti.

Avrupa’daki politikalara da işaret eden Kolanovic, Ocak ayı satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verilerindeki çekirdek mal fiyatlarında artış ve uzayan sipariş teslimat sürelerinin mal fiyatlarında düşüşe ara verebileceğini vurguladı.

JPMorgan, Ocak ayının sonunda ABD tahvillerine yönelik “ağırlık artır” tavsiyesini düşürmüştü. Bu da erken ve agresif faiz indirimi beklentilerinin azaldığını göstermişti.

Piyasalardaki Dalgalanma Artabilir

Bankanın elektronik ticaret anketine göre güvenilir likidite kaynaklarına erişim, traderların yeni bir döneme hazırlanırken öncelikli endişesi olarak kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Ankete katılan kurumsal traderlar, dalgalı piyasaların üst üste ikinci yıl da en büyük günlük zorluk olacağını öngördü. Likiditeye erişim ve piyasa yapısıyla ilgili endişeler, mevzuat değişiklikleri ve veri maliyetlerinin önünde yer aldı.

Varlık sınıfları arasındaki dalgalanma sınırlı kalsa da küresel ekonominin olası bir şokla karşılaşması durumunda dalgalanmanın artabileceğine dikkat çekildi.

Enflasyona Dikkat!

Piyasalar, FED ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz oranlarını 100 baz puanın üzerinde düşüreceğini fiyatlıyor. Ancak ankette 2024 yılında enflasyonun piyasalar üzerinde en büyük etkiyi yaratacağı öngörülüyor. ABD seçimlerinin de küresel piyasalar üzerindeki etkisi açısından dikkatle takip ediliyor.

JPMorgan’ın küresel makro e-ticaret başkanı Chi Nzelu, yatırımcıların bazı durumlarda likidite sağlayıcılarına daha fazla güvenmek istediklerinin altını çizdi.

Banka, bu yıl enflasyon ve ABD seçimlerinin küresel piyasalardaki ana belirleyici faktörler olacağını öngörüyor.

Anket ile yatırımcıların en büyük etkiyi enflasyonda gördüğü, bunu ABD başkanlık seçimlerinin izlediği ortaya çıktı. JPMorgan’ın Dijital Piyasalar Küresel Başkanı Eddie Wen, bu yıl makroekonomik ve risk olaylarına odaklanmanın kısa vadeli dalgalanmaya neden olabileceğine işaret etti.

Geçen yılın anketine kıyasla resesyon endişesi, ekonomik büyüme beklentilerinin aşılmasıyla yüzde 18 ile üçüncü sıraya geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.