Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan Uyardı: Hisselerde Yön Değişimi Riski

Hisselerde kritik bir dönemeç sinyali veren JPMorgan Başstratejisti Kolanovic, piyasalara dair karamsar bir tablo çizerek yatırımcıları endişelendirdi. İşte detaylar;
JPMorgan Uyardı: Hisselerde Yön Değişimi Riski
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalar jeopolitik krizlerin de etkisiyle 2023 yılını dalgalı bir seyirle tamamladı. Hisse senedi piyasasındaki dalgalı seyri merkez bankalarının para politikalarındaki değişimler de tetikledi. Jeopolitik risklerin artmasıyla yatırımcılar daha temkinli bir yaklaşım benimsemeye yöneldi. 2023 yılını geride bırakırken JPMorgan Chase & Co. Küresel Piyasalar Başstratejisti Marko Kolanovic 2024 yılına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Piyasaların açıklamalarını yakından takip ettiği Kolanovic, dezenflasyon ve sonrasında beklenen parasal gevşeme ile geçen yıl hisse senetlerinde yaşanan yükselişin 2024 yılında korunmada zorluklar yaşanabileceğine dikkat çekti. Bunun, artan jeopolitik riskler sebebiyle zor olabileceğini dile getirdi.

Kusursuz Bir Dezenflasyon Tezi

Kolanovic, Kasım ve Aralık aylarındaki risk iştahındaki artışın temel sebebini, “kusursuz bir dezenflasyon tezi” olarak nitelendirdi. Bu tezin agresif faiz indirimlerine olan beklentileri kuvvetlendirmeye ve yatırımcıların güvenlik yerine performansa odaklanmasına yol açtığını belirtti.

Jeopolitik gerilimlerin hem riskten kaçış hem de artan nakliye maliyetleri aracılığıyla enflasyonun hızlanmasına neden olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Geçen yılki iyimserliğin dezenflasyon sürecinin duraksamasına yol açtığına işaret eden Kolanovic, ayrıca hisse senetlerinin aşırı alım bölgesinde olduğunun fark edilmesine ve artan jeopolitik riskler nedeniyle bozulacağını öngördü.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.