Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan TCMB’den 22 Haziran’da Agresif Faiz Artışı Bekliyor

TCMB’den faiz artışı bekleyen kurumlara bir yenisi daha eklendi. ABD’li JPMorgan beklentilerini paylaştı.
JPMorgan TCMB’den 22 Haziran’da Agresif Faiz Artışı Bekliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2019 yılının sonlarında yaşanan Covid-19 pandemisinin etkisi yeni yeni geçmeye başlarken, hala devam eden Rusya-Ukrayna savaşı tüm dünyada arz-talep dengesini bozarak rekor enflasyon yaşanmasına sebep oldu.

Gelişmiş ülkelerin merkez bankaları yükselen enflasyonu durdurmak için sıkı para politikasına geçerken, bir yıldan fazla süredir aralıksız bir şekilde faiz artışı yapılıyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ise tam tersi bir istikamette giderek faiz oranlarını düşürdü. Birçok analistin yorumladığı gibi uygulanan politikaların faydalı sonuçları alınmazken, geldiğimiz tablo itibarıyla doların 22 TL’ye dayanması ve enflasyonun hala yüzde 40’larda seyretmesi de bu tezi doğrular nitelikte.

Ancak 28 Mayıs seçimleri sonrası kabinenin değişmesi ile birlikte yeni atanan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ortodoks politikalara geçiş yapması bekleniyor.

Bu kapsamda ilk yapılacak işin faiz artırımı olacağı düşünülürken kurumlar teker teker tahminlerini paylaşmaya başladı.

GCM Yatırım Banner

JPMorgan’a Göre İlk Toplantıda Faiz Oranı Yüzde 25’e Çıkacak

JPMorgan ekonomistlerine göre Merkez Bankası 22 Haziran’da yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısında yüzde 8,5 olan politika faizini, 1650 baz puan artırarak yüzde 25’e yükseltebilir.

Bu artırımın ardından dana küçük faiz artırımlarının devam edebileceğini söyleyen kurum ekonomistleri, yıl sonunda yüzde 30 seviyesinde olacağını öngördü.

Dün değerlendirmesini aktaran Societe Generale analistleri ise ilk toplantıda 650 baz puanlık, Temmuz ve Ağustos toplantılarında 500’er puanlık artış bekliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.