Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

JPMorgan: Spot Bitcoin ETF Onayının Sektörde Etkisi Büyük Olmayacak

JPMorgan tarafından paylaşılan son rapor, SEC’in spot ETF’leri onaylaması halinde kripto endüstrisinde büyük bir değişiklik olmayacağını savunuyor.
JPMorgan: Spot Bitcoin ETF Onayının Sektörde Etkisi Büyük Olmayacak
Yorum

ABD merkezli yatırım bankası JPMorgan, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) herhangi bir spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) onayının kripto piyasaları için birkaç nedenden ötürü oyunun kurallarını değiştirmeyeceğini söyledi.

Banka, SEC’in çok sayıda başvuru almasına ve böyle bir ETF’yi henüz onaylamamasına rağmen, düzenleyicinin bir ETF’yi onaylayacağına dair daha fazla iyimserlik olduğunu çünkü önceki endişelerden bazılarının son başvurularda ele alındığının varsayıldığını bildirdi.

Analistler, “Spot Bitcoin ETF’leri ABD dışında, Kanada ve Avrupa’da bir süredir var, ancak büyük yatırımcı ilgisini çekemedi” notunu düştü. Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock, geçen ay bir spot Bitcoin ETF’si oluşturmak için evrakları dosyaladı ve Invesco ve Wisdom Tree gibi diğer varlık yöneticilerini de başvurmaya veya yeniden başvurmaya teşvik etti.,

Raporda, “Vadeli işlemlere dayalı ve fiziksel destekli fonlar da dahil olmak üzere genel olarak Bitcoin fonları, 2021’in 2. çeyreğinden bu yana çok az yatırımcı ilgisi çekti ve ayrıca geçtiğimiz yıl boyunca altın ETF’lerinden yatırımcı çıkışlarından yararlanamadı.” ifadeleri yer aldı.

JPMorgan’ın raporunda, fiziksel destekli Bitcoin ETF’lerinin vadeli işlemlere dayalı fonlara göre bazı avantajlar sunduğu, ancak bunların oldukça marjinal olduğu belirtildi. Spot ETF’ler, bitcoin’e maruz kalmanın daha doğrudan ve güvenli bir yolunu sunarak BTC’nin doğrudan gözetimi ve transferi ile vadeli işlemlere dayalı ürünlerle ilişkili temel riskin bazı karmaşıklıklarını ortadan kaldırır.

Spot ETF’lerin gerçek zamanlı arz ve talebi yansıtma olasılığının, vadeli işlemlere dayalı ETF’lerden daha fazla olduğu ve ABD’de onaylanmaları halinde daha fazla likidite sağlayacağı, spot piyasalarda fiyat şeffaflığını artıracağı belirtildi.

Banka, spot Bitcoin ETF’lerinin piyasaya sürülmesinin, vadeli işlemlere dayalı ETF’lerin yerini aldığı ölçüde, ticaret faaliyetinin ve likiditenin ABD’deki Bitcoin vadeli işlem piyasalarından uzaklaşmasına yol açabileceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%