Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

JPMorgan: Kurumsal Yatırımcı Altını Bitcoin’e Tercih Ediyor

Yatırım bankası, ABD’deki düzenleyici baskılara işaret ederken, yatırımcıların gözdesinin altın olduğunu belirtti.
JPMorgan: Kurumsal Yatırımcı Altını Bitcoin’e Tercih Ediyor
Yorum

ABD’nin en büyük yatırım bankalarından JPMorgan, yatırımcıların bu yıl için tercih ettiği varlık sınıflarına yönelik yeni bir araştırma paylaştı. Rapora göre ABD düzenleyici baskısı, ülkedeki kripto firmalarını denizaşırı fırsatlar aramaya itiyor.

Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki analistler, “Binance’ın ABD merkezli kolu Voyager ile olan anlaşmasını iptal ettiğini, Coinbase’in ise ABD’nin artan düzenleyici baskılarına yanıt olarak proaktif bir önlem olarak ABD dışında bir kripto türev borsası olan Coinbase International’ı başlattığını anımsatti.

JPMorgan, baskının kripto firmaları üzerindeki baskıyı artırdığını, ancak daha da önemlisi, nihai olarak kripto para biriminin talebini ve likiditesini etkileyecek olan Ethereum’un menkul kıymet statüsü gibi önemli konularda hala netlik olmadığını belirtti.

BTC günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Bankanın raporuna göre düzenleyici kısıtlamalar aynı zamanda kurumsal yatırımcıları kripto ile uğraşmaktan caydırdı ve bu nedenle yatırımcılar, Silicon Valley Bank’ın çöküşünün ardından potansiyel bir felaket senaryosuna karşı bir önlem olarak Bitcoin yerine altın satın alıyor.

Banka, Bitcoin’in bu yılki rallisinin kurumsal yatırımcılardan ziyade perakende alımlardan kaynaklandığını söyledi. Bu yıla güçlü bir yükseliş ile başlayan Bitcoin, yüzde 70’ten fazla yükseldi.

ABD’de enflasyonun düşüş eğiliminde olması ve Federal Rezerv’in faiz politikasında yolun sonuna geldiğine dair beklentiler, Bitcoin üzerinde yukarı yönlü hareketi hızlandırdı. Kripto para birimi yazım itibarıyla 566 milyar dolar piyasa değeri ile 29.300 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%