Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan/Kolanovic Uyardı: 2007 Mali Kriz Döngüsüne Benziyor

JPMorgan Küresel Piyasalar Baş Stratejisti Kolanoviç, tartışılan konuların 2007'deki mali krizin patlak vermesinden önceki konularla tamamen aynı olduğunu belirtti.
JPMorgan/Kolanovic Uyardı: 2007 Mali Kriz Döngüsüne Benziyor
HABER GİRİŞ

ABD merkezli yatırım bankası JPMorgan’ın Küresel Piyasalar Baş Stratejisti Marko Kolanovic tarafından müşterilere gönderilen bir notta, ekonomik durumun küresel mali kriz öncesi 2007’deki hissiyatla benzer olduğuna işaret etti.

Ekonomik durumun 2007-2008 dönemi ile birebir aynı olmadığını da söyleyen Kolanovic, yine de temkinli olmayı gerektirecek benzerlikler görüldüğünü belirterek uyardı.

“Dikkat çekici bulduğumuz şey, 2007’deki krize girerken, yatırımcılar bugünküyle tamamen aynı konuları tartışıyordu.” diyen Kolanovic, 2007’de konuşulan konulara da değindi.

2007-2008 döneminde de Amerika Merkez Bankası’nın (FED) faiz artışlarına ara vermesi, tüketici esnekliği, yumuşak iniş, güçlü istihdam gibi konuların konuşulduğunu vurguladı.

Kolanovic açıklamasında, Brent petrol fiyatı ve tahvil getirilerindeki yükselişin sorunlu ve en nihayetinde ise sürdürülemez bir kombinasyon olduğuna dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Tahvillerde yaşanan satış dalgasının ve FED’in faizleri daha uzun süre daha yüksek tutmasının sıkıntı yaratabileceği konusunda görüş bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.