Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan Hisselere Karşı Uyardı: Yatırımcılar Fazla İyimser

Yatırım bankası JPMorgan’dan analistler hisse senetlerindeki ralliye karşı yatırımcıları uyardı ve fazla iyimser olunmaması gerektiğini belirtti.
JPMorgan Hisselere Karşı Uyardı: Yatırımcılar Fazla İyimser
HABER GİRİŞ

ABD merkezli yatırım bankası JPMorgan’ın stratejistleri, veriler daha esnek bir büyümeye ve azalan fiyat baskılarına işaret etse bile, hisse senedi yatırımcılarının ekonomik görünüm konusunda fazla iyimser olduklarını belirtti.

Marko Kolanoviç’in de aralarında bulunduğu stratejistler, “Büyüme ve enflasyonla ilgili olumlu haberler, enflasyonun hedefe döndüğü yumuşak iniş senaryosu için iyimserliği körüklüyor ve gelişmiş piyasa merkez bankalarının gevşemesi için alan sağlıyor” açıklamasında bulundu.

Enflasyondaki düşüşün yeterli seviyede olmayacağını tahmin eden analistler, özel sektörün kırılganlıklarını artırması ve kısıtlayıcı politikaların etkisiyle kuşkulu olmaya devam edeceğini söyledi.

ABD hisse senedi değerlerinin bankanın görünümüyle uyumsuz olduğunu belirten Kolanoviç, “Öz sermaye değerlemeleri yumuşak bir inişi değil, devam eden bir genişlemeyi ve eş zamanlı parasal gevşemeyi fiyatlıyor. Yumuşak iniş, yavaşlayan büyüme anlamına gelir, ancak bir durgunluk noktasına işaret etmez.” açıklamasında bulundu.

Kolanoviç: Yüksek Faiz Ortamı Devam Ediyor

Kolanoviç, ortamın hisse senetleri için sorun yarattığını söyledi. Analist buna neden olarak faiz indirimi olmaması, devam eden niceliksel sıkılaştırma ve makroekonomik yavaşlama için temel durumu gösterdi.

GCM Yatırım Banner

JPMorgan’ın son müşteri anketi, yatırımcı suskunluğuna işaret etti. Ankete katılanların sadece yüzde 28’i hisse senetleri risklerini artırmayı planlasa da, yüzde 43’ü S&P 500’ün bu yıl yeni bir rekora ulaşmasını beklediklerini söyledi.

Yatırımcıların yüzde 56’sı ise 2023’te hisse senedi piyasasını harekete geçiren mega sermayeli teknoloji hisselerinin düşük performans göstermeye başlayacağını ve ABD hisse senedi piyasasındaki yoğunlaşmanın tersine dönmesini beklediklerini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.